İstanbul Büyükçekmece'de, 1 Ağustos'ta eğitime başlayacağını duyurarak velilerden kayıt paralarını toplayan dershane yetkililerinin kayıplara karıştığı iddia edildi. Dershanenin açılacağı gün, kapısına kilit vurulduğu gören veliler büyük şok yaşadı. Yetkili bir isme ulaşamayan veliler, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İddiaya göre Büyükçekmece Mimaroba'da bazı veliler, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında ilk kez hizmet verecek bir dershaneye 28 ile 32 bin lira arasında peşin ödeme yaparak çocuklarının kaydını yaptırdı. Velilere tadilat nedeniyle eğitimin Mayıs ayında başlayacağını söyleyen dershane yetkilileri, Mayıs ayında tadilatın hala devam ettiğini duyurarak, eğitim tarihinin 1 Ağustos'a ertelendiğini bildirdi.

DERSHANENİN KAPISINA MÜHÜR VURULDU

Ancak, 1 Ağustos'ta başlayacağı duyurulan eğitimle ilgili Temmuz ayının sonunda dershane ile iletişime geçmek isteyen veliler, hiçbir bir yetkiliye ulaşamadı. Ancak veliler dershaneye gittiklerinde dershanenin kapısının mühürlü olduğunu, dershane logosunun ise söküldüğünü gördü. Bunun üzerine bazı veliler, dershaneye ödeme yaptıklarına dair banka dekontları, dershanede kayıt esnasında çekilen fotoğraflar ve dershane yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin kayıtlarıyla, Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

VELİLER SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDU BULUNDU

Savcılığa suç duyurusunda bulunan velilerden Güldane Deniz, "Bu yılın başında yeni açıldı. Biz de yeni açıldı, iyi bir yer diye gittik, gezdik, gördük. Bir de araştırdık. Sanırım başka yerlerde kolejleri, birkaç dershanesi daha var. Benim kızım 7. sınıfa gidiyor,  8. sınıfa geçecek. LGS'de yardımcı olması açısından kendileri için de bizim için de iyi olacağını düşünerek kayıt yaptırdık. Şu anda kimseye ulaşamıyoruz. 28 bin lira ödeme yaptım. Dekontlarım elimde. Bir haftadır hiçbir şekilde muhatap bulamıyoruz. Zaten yerine gittik boşaltılmış, mühürlenmiş, logoları sökülmüş" dedi.

"İNANDIK, MAĞDURUZ"

Neşe Özel isimli veli ise, "Mayıs gibi başlayacaklarını söylediler. Sonra Mayıs gelince tadilatın uzadığını özel dersle telafi edeceklerini söylediler. Ağustos'un 1'inde başlayıp Eylül'ün 15'ine kadar çok sıkı bir eğitim vereceklerini söylediler. Biz de inandık. Maalesef mağduruz. Birçok şubesini aradım ben, hepsi 'Bizim ilgimiz yok' dedi. Kimi isim değişikliği yaptığını söyledi" ifadelerini kullandı.

HEM VELİLER HEM ÖĞRETMENLER MAĞDUR

Sadece kendilerinin değil öğretmenlerin de mağdur olduğuna dikkat çeken Veli Murat Tellioğlu da, "Telefonlarına ulaşılmıyor. Hiçbir şekilde ulaşamadık kimseye. En sonunda arkadaşımız geldi suç duyurusunda bulundu. Ben CİMER'e yazdım, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazdım. Gerekli evrakları toplayıp getirip suç duyurusunda da bulunacağım. Öğretmenlerden de mağdur olanlar var. Bizden başka mağdurlar da vardır. Diğer şubelerinde de mağdur çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

DERSHANE YETKİLİLERİNE ULAŞILAMADI

Dershane yetkilileri iletişim kurmaya çalışan gazetecilerin telefonlarına da cevap vermedi. 

Öte yandan dershanenin velilere dağıttığı broşürde yer alan telefon numarasının da başka bir eğitim kurumuna ait olduğu ortaya çıktı.

DHA

Editör: Yadigar Hanım