Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), sıcaklık uyarısında bulundu. ABD, Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’da sıcaklık değerlerinin yakından takip edildiğini açıklayan WHO, bölgelerde rekor sıcaklıklar görülebileceğini duyurdu.

WMO’dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Dünya Meteoroloji Örgütü, yoğun sıcak hava dalgalarının ABD'nin güneyi, Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Çin dahil Asya'daki bazı ülkeleri etkisi altına alması nedeniyle olası yeni sıcaklık rekorlarını inceleyecek. Bazı ülkeler ulusal sıcaklık rekorları da kırabilir. Bunlar WMO'nun Küresel İklimin Durumu raporuna yansıtılacaktır” denildi.

REKOR SİCİLYA’DA BEKLENİYOR

İtalya’nın güneyinde bulunan Sicilya adasında 11 Ağustos 2021’de hava sıcaklığının 48.8 derece olarak Avrupa'daki en yüksek rekor kaydedildiği belirtilen açıklamada, iklim değişikliğine de dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasının şiddetlenmesiyle bu rekorun kırılması mümkündür. Avrupa için doğrulanmış bir önceki en yüksek sıcaklık rekoru 48 derecedir ve 10 Temmuz 1977'de Atina'da kırılmıştır.

Isınan iklimimizde giderek daha sık görülen aşırı hava koşulları, insan sağlığı, ekosistemler, ekonomiler, tarım, enerji ve su kaynakları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu durum, sera gazı emisyonlarının mümkün olduğunca hızlı ve derinlemesine azaltılmasının artan aciliyetinin altını çizmektedir. Buna ek olarak, toplumun ne yazık ki yeni normal haline gelen bu duruma uyum sağlamasına yardımcı olmak için çabalarımızı arttırmalıyız.”

DHA

Editör: Yadigar Hanım