İktidarın 18 Haziran 2023'te yapılacağını işaret ettiği Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri tarihinin öne çekileceğine dair yeni bir iddia ortaya atıldı. AKP'ye yakınlığıyla bilinen gazeteci Zafer Şahin, Cumhur İttifakı'nın bileşenleri AKP ve MHP kulislerinde seçim için konuşulan tarihin 14 Mayıs olduğunu söyledi.

Görüştüğü haber kaynaklarından edindiği bilgiye göre seçim için 14 Mayıs tarihinin öne çıktığını ifade eden Şahin, "Bu olmazsa 7 Mayıs tarihinin olabileceğini söylediler. Daha sonra bir başka siyasi partinin önemli bir ismine daha sordum. Ondan da 14 Mayıs tarihini duydum. Yani Ankara'da konuşulan, AK Parti ve MHP kulislerinde konuşulan ve öne çıkan tarih 14 Mayıs." dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim tarihine ilişkin geçen ay gazetecilerin sorusu üzerine "Seçimler yasa çerçevesinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. Türkiye'nin şartlarında Meclis bir karar verir mevcut yönetim böyle bir düşünceyi diğer siyasi partilerle paylaşır ise belli bir kararı alır ve uygular" açıklaması yapmıştı. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'da, erken seçim tartışamalarına ilişkin de konuşan Yazıcı, "Erken seçimi gerektirecek hiçbir olgu yok. Seçim inşallah 18 Haziran 2023'te yapılır" demişti. 

Editör: Yadigar Hanım