Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesinde teklifini reddeden ve bir süredir de ekonominin başına geçeceği konuşulan Ekonomiden Sorumlu eski Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in kararını iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi açıkladı.

Selvi, bugünkü yazısında iktidarın bir süredir görüşmeler yaptığı Mehmet Şimşek'in yeni dönemde yer alıp almayacağına ilişkin "Bu kabinede en önemli koltuklardan biri ekonomi yönetimiydi. Yerli, yabancı yatırımcı Mehmet Şimşek ekonomi yönetimini üstlenecek mi diye soruyordu. Şimşek dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki kez görüştü ve sonunda ekonomi yönetimini üstlenmeye karar verdi" ifadelerine yer verdi.

Mehmet Şimşek'in Erdoğan'dan Merkez Bankası yönetimi ve faiz politikası hakkında güvence alarak ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul ettiğini vurguladığı yazısında şunları ifade etti:

"Rahatça ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek’te diyebiliriz. Bu seçimlerde AK Parti’yi en çok ekonomi zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok önemli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu. Çünkü nasıl bir ekonomi modeli uygulanacağı önemliydi. Mehmet Şimşek’in reel ekonominin gereklerini yerine getireceği konusunda bir güven var. Geçmişte ekonomi yönetimindeki tercihleri piyasa dostu tercihlerdi. İç ve dış piyasalarda kendisine karşı büyük bir güven oluşmuştu. Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiz konusunda güvenceye ihtiyacı vardı. Dün iki kez bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o güvenceyi aldıktan sonra ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul etti."

Editör: Yadigar Hanım