Özellikle sel felaketlerine karşı önceden uyarı veren yapay zeka üzerinde çalışılıyor.

Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, araştırmacılar selleri günlerce önceden tahmin edebilen yeni bir yapay zeka modeli geliştirdi.

DOĞAL AFETE YAPAY ZEKA ÖNLEMİ

Google ReSearch'deki Sel Tahmin ekibinden Grey Nearing ve meslektaşları, ölçülmemiş alanlarda tahminler için bir yapay zeka modeli geliştirdiler.

Modeli, 7 günlük bir tahmin dönemi boyunca ölçülmemiş havzalarda günlük akışı tahmin etmek için mevcut 5.680 ölçüm cihazı üzerinde eğittiler.

Eğitiminden sonra, yapay zeka sistemi, mevcut aynı gün tahminleri kadar güvenilir beş günlük sel tahminleri sağlayabildi. Ayrıca, aşırı olaylar için beş yıllık tahminler de mevcut bir yıllık tahminler kadar iyi sonuç verdi.

80'DEN FAZLA ÜLKEDE ÜCRETSİZ KULLANIMA SUNULDU

Polat çifti hakim karşısına çıktı Polat çifti hakim karşısına çıktı

Model, 80'den fazla ülkede herkese açık (ücretsiz) tahminler üreten operasyonel bir erken uyarı sistemine dahil edilmiş durumda.

Araştırmacılar, "Burada, yapay zeka tabanlı tahminlerin, ölçülmemiş havzalarda aşırı nehir olaylarını öngörmede beş güne varan bir süre içinde, şu anda geçerli olan bir modelden elde edilen güncel tahminlerin (sıfır günlük öngörü süresi) güvenilirliğine benzer veya daha iyi bir güvenilirlik elde ettiğini gösteriyoruz. Ek olarak, beş yıllık tekrarlama süresi olaylarında, mevcut bir yıllık tekrarlama süresi olaylarından daha iyi veya buna benzer doğruluklar elde ediyoruz. Bu, yapay zekanın sel uyarılarını ölçülmemiş havzalarda daha erken ve daha büyük ve daha etkili olaylar üzerinden sağlayabileceği anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Editör: Habererk Habererk