Son günlerde Sedat Peker’in iddiaları ve şarkıcı Gülşen’in tutuklanıp tahliye edilmesi yargıdaki siyasallaşmaayı yeniden tartışmaya açarken, bazı hakim ve savcıların AKP'den milletvekili olabilmek için partiden tanıdıkları yöneticilere haber yolladığı iddia edildi.

Diken’den Altan Sancar'ın haberine göre, iki kıdemli Yargıtay üyesi hem Yargıtay’daki hem de birinci derece mahkemelerdeki hakimler ve bazı savcıların AKP’den milletvekili adayı olmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Haberde, milletvekili aday adayı hâkim ve savcıların göreve dönüşlerinin mümkün olmaması nedeniyle vekillik isteyen kimi hâkim ve savcılar AKP’li yöneticilerin ‘kapılarını şimdiden aşındırmaya’ başladığı ifade edildi.

AKP’lilerle görüşen ve bunu çevrelerinde de dile getiren yargı üyeleri görevden istifa etmeden önce AKP’lilerden ‘seçilecek yerden adaylık garantisi’ istiyor. Yargıtay üyeleri kendi çevrelerinde bu konuda ‘garanti’ verilmiş kimsenin olmadığını ve bunun da ‘huzursuzluk’ yarattığını belirtiyor.

‘MÜCADELE’ ERKEN BAŞLAMIŞ

Adaylık tartışmalarının yargı kulislerinde geçmişte de olduğunu belirten kaynaklara göre, ‘listeye girme telaşı’ ilk defa bu denli erken başlamış.

İddiaya göre adaylık düşünen bazı yargı üyelerinin yakın çevrelerine “Hiç olmadığı kadar başvuru olacak, bu nedenle mücadele erken başladı” dediği aktarıldı.

 AKP’li bir yönetici ise iddialara ilişkin, “Seçim yarışına katılmak herkesin anayasal hakkı. Bize aday olma isteğini ileten çok sayıda bürokrat oluyor, fakat kimseye garanti verecek değiliz. Listelerimizi partimiz ve liderimiz belirler, seçmenimiz de karar verir" dedi.

Editör: Yadigar Hanım