Haziran ayında konut satışları belli oldu Haziran ayında konut satışları belli oldu

Tüketicinin korunmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasa, tüketici kredileri, kredi kartları, konut kredileri, ayıplı mallar gibi pek çok konuda yeni düzenlemeler içeriyor. İşte belli başlıklar altında yeni kanundaki düzenlemeler.

1-Bankalar artık kredi müşterilerine, açık talimatları olmadan, kredili mevduat sözleşmesi yapamayacak. Kredi için açılan hesaplardan ücret talep edilmeyecek. Bu hesap kredinin bitimiyle kapatılacak. Ancak hesaptan başka işlem yapılıyorsa hesap kapatılmayacak.

2-Bankalar aidatı olmayan kredi kartı sunmak zorunda kalacak. Bu kurala uymayan kart kuruluşlarına 5 milyon TL ceza verilecek.

3-Kredi kartı sözleşmesinden önce bilgilendirme, tüketicinin hak ve yükümlülükleri, cayma hakkı, erken ödeme, efektif yıllık faizin hesaplanması, fesih hakkı gibi konularda hem önceden bilgi verilecek hem de bu kurallar yönetmelikle belirlenecek.

4-Konut finansman kuruluşu, bağlı olduğu kredilerde konutun teslim edilmemesi durumunda, satış sözleşmesinde belirtilen konut teslim tarihinden itibaren 2 yıl süreyle, kredi miktarı ile sınırlı müteselsilen sorumlu olacak.

5- Konut kredilerinde sabit ya da değişken faiz olmak üzere iki yöntem belirlenecek. Sabit faizde faiz oranlarında bir değişiklik yapılamayacak. Değişken faizde ise yurt içi ve yurtdışında kabul görmüş bir endeks baz alınacak.

6- Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar gerekçesiz sözleşmeden dönülebilecek.

7- Tüketici, konut kredisi borcunun tamamını erken ödeyebilecek. Erken ödeme tazminatı vade sayısı 36'yı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'yi geçemeyecek.

8-Tüketiciyi aldatıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici ticari reklam yapılamayacak.

9- Kanunla ayrıca, satıcı tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıl süresince kusurlu maldan sorumlu olacak. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda 5 yıl olarak uygulanacak.

10-Tüketici herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün, taksitle satış sözleşmesinden de 7 gün içinde vazgeçme hakkına sahip olacak.

Editör: TE Bilişim