Zeybekhaber'den Cem Ulucan'ın aktardığına göre; Yeniden Refah Partisi Aydın İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda, “kadın-erkek yan yana oturamaz, fotoğraf çektiremez” tartışması çıktı. Bir partili milletvekili, aday listesinde 5. sırada yer alan Havva Türk'ün oturduğu yerin değişmesini istedi. İl Başkanı Osman Çağrı Çerçi, bu isteğe tepki gösterirken bir partili, "Kadın ile erkek yan yana fotoğraf çekilemez. İslamiyet’te böyle olmaz” diye bağırdı. Tartışmalar sonunda Türk, yerini değiştirdi. Çerçi'nin, “Oldu mu şimdi? Kurtardık mı İslamiyet’i?" demesi üzerine kavga yeniden alevlendi.

Toplantının basına açık kısmında milletvekili adaylarının bir arada olduğu fotoğraf çekimi sırasında bir partili, milletvekili aday listesinde 5. sırada yer alan Havva Türk'ün oturduğu yerin değişmesini istedi.

“KADIN İLE ERKEK YANYANA FOTOĞRAF ÇEKTİREMEZ”

İkinci sıra adayı Bülent Ay'ın İstanbul'dan birlikte geldiği ve Ar-Ge ekibinden olduğu öğrenilen partilinin talebi üzerine Havva Türk, yerini değiştirdi. Ancak aynı partili, bu kez de Havva Türk'ün sandalyesinin yaklaşık bir metre uzağa alınmasını istedi. Bu isteğe tepki gösteren Çerçi, Havva Türk'ün yerinde kalmasını istedi.

İl başkanına sesini yükselten partili, "Kadın ile erkek yan yana fotoğraf çekilemez. Biz İstanbul'da da böyle yapıyoruz. Biz neyi temsil ediyoruz? Bizim amacımız ne? İslamiyet’te böyle olmaz" dedi.

İl binasındaki tartışma, bu sözler üzerine büyüdü. Çerçi, önce ikinci sıra adayı Bülent Ay'dan ekibindeki partiliyi dışarı çıkarmasını istedi, ancak Bülent Ay da kadın ve erkeğin yan yana fotoğraf çekilemeyeceğini söyledi.

Çerçi, bunun üzerine tartışmayı başlatan partiliye, "Sen bana İslamiyet dersi veremezsin. Ben o dersleri aldım. Burası başkanlık makamı ve burada kararları ben veririm. Şikayetin varsa genel merkeze şikayet et alsınlar beni görevden. Senin bu söylediklerine göre kadın milletvekili de olmamalı. Yarın çalışmalar başlayınca 1 milyon insan görecek" diye konuştu.

Havva Türk'ün oturacağı yer belirlendikten sonra Çerçi'nin partiliye, "Oldu mu şimdi? Kurtardık mı İslamiyet’i?" demesi üzerine partili bu kez, "Sen şuan İslamiyet'e hakaret ediyorsun" diyerek il başkanının üzerine yürüdü. Tartışma, araya giren diğer partililerin müdahalesi ile son buldu.

Editör: Habererk Haber Merkezi