İstanbul' da Nevruz Operasyonu: 164 Gözaltı

İstanbul'da Nevruz bahanesiyle korsan gösteri düzenleyip polise taş ve molotof kokteyli ile saldıran 12'Si çocuk 164 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul' da Nevruz Operasyonu: 164 Gözaltı

Nevruz bahanesiyle İstanbul’ da düzenlenen izinsiz gösterilerde 12'si 18 yaşından küçük 164 kişi gözaltına alındı.

Polis ekipleri, çeşitli ilçelerde izinsiz nevruz kutlamalarını bahane ederek sokaklarda lastik yakan, barikat kurarak yol kapatan, yasa dışı pankart hazırlayan, polise taş, havai fişek ve molotoflu saldırıda bulunan gruplara müdahale etti. Bu çerçevede gün boyunca yapılan çalışmalarda 12'si 18 yaşından küçük 164 kişi gözaltına  alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerden yaşı küçük olanlar Çocuk Şube Müdürlüğü'ne götürülürken, diğerlerinin işlemi Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde devam ediyor. İzinsiz gösterilerde, 152 molotofkokteyl, 20 litrelik plastik kap içerisinde yanıcı madde, 1 el yapımı patlayıcı madde, 2 el yapımı patlayıcıyı güçlendirmek amacıyla kullanılacağı değerlendirilen çakmak gazı kutusu, 6 kutu torpil, inşaat eldiveni, çorap, üzerinde YDGH yazılı tişört, siyah maske ele geçirildi.

18 ve 19 Mart'ta da operasyon yapıldı

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, nevruz bahanesiyle yapılması planlanan izinsiz gösterilere tedbir amacıyla 18 ve 19 Mart'ta da çalışma yaptı. Bu kapsamda gözaltına alınan 44 kişiden 15'i tutuklandı, 13'ü adli kontrol şartıyla, 16'sı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Yaklaşık 28 bin polisle 27 ilçede tedbir alınmasının, yaşanabilecek olumsuzlukların engellemesinde etkili olduğu belirtildi.

Bu arada, Arnavutköy, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa'da düzenlenen terör operasyonunda 7 kişi gözaltına alındı. Operasyonda çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi. Gözaltına alınan kişilerin, İstanbul'un yanı sıra Ankara ve İzmir'de kamu binalarına ve araçlarına molotofkokteyl attığı ileri sürüldü.

Bakırköy'de "Nevruz" kovalamacası

Polis, İncirli Metrobüs durağında da önlem aldı. Halk Pazarı'na gitmek isteyen bir grup ile polis ekipleri arasında kovalamaca yaşandı. Grup, kaçarak uzaklaştı. Bakırköy'de düzenlenmek istenen nevruz etkinliği nedeniyle polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı

Halk Pazarı'nda yapılacağı belirtilen nevruz etkinliği sebebiyle polis ekipleri alanın etrafında sabah erken saatlerden itibaren nöbet tutmaya başladı. Polis helikopterinin de bölgede uçuş yaptığı görüldü. Bakırköy metro istasyonuna giriş ve çıkışlar kapatıldı. Polis, İncirli  metrobüs durağında da önlemler aldı. Alana girmek isteyen bir grup ile polis ekipleri arasında kovalamaca yaşandı. Grup, kaçarak uzaklaştı. Polisin önlemleri devam ediyor.

Nevruz nedeniyle İstanbul'da kapatılan yollar

Bugün baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı... Peki Nevruz nedeniyle İstanbul'da hangi yollar kapatılacak? İşte İstanbul'da kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...

Yüzlerce toplulukta, farklı adlarla 5 bin yıldan bu yana kutlanan ''nevruz'', ülkemizde her yıl 21 Mart'ta kutlanıyor. Baharı müjdeleyen ve ''yeni gün'' olarak adlandırılan Nevruz Bayramı için Diyarbakır Valiliği, bölgede Hakkari, Şanlıurfa gibi illerde yasak kararına karşın, Diyarbakır'da düzenlenecek Nevruz kutlamalarına izin verdiğini açıkladı. İstanbul Bakırköy'de Nevruz kutlamaları için istenen izin ise onaylanmadı. Vatandaşlar ardından Nevruz nedeniyle İstanbul'da kapatılan yolları merak ettiler.

Bugün İstanbul Bakırköy Halk Pazarı Alanı'na çıkan yolların trafiğe kapatılacağı açıklandı. Açıklamada, Halk Pazarı Alanında düzenlenmek istenen Nevruz Etkinliği kapsamında saat 07.00'den itibaren etkinliğin bitimine kadar yolların trafiğe kapatılacağı belirtildi. İstanbul'da kapatılan yollar kapsamında Ekrem Kurt Bulvarı Marmara Forum yanından İsmail Erez Bulvarına katılım ile İncirliden ve D-100'den İsmail Erez Bulvarına katılımların trafiğe kapatılacağı kaydedildi. Kapatılan yollara alternatif güzergahlar ise "İsmail Erez Bulvarı dışında Ekrem Kurt Bulvarından Bakırköy Adliyesi İstikametine tüm gidişler yapılabilecektir" şeklinde belirtildi. (İHA/DHA/AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 06:05
YORUM EKLE