Resmen "sıfırlayacak"

Resmen "sıfırlayacak"

Resmen "sıfırlayacak"

Erdoğan’ın seçimlerden önce düğmeye basarak elde edemediği şehirleri ele geçirme planı olan büyükşehir yasası belediyelere pahalıya patladı. Belediyeler borçlarını sıfırlamak için mal varlıklarını satışa çıkartıyor.

'BUTİKŞEHİR'Dİ 'BİTİKŞEHİR' OLDU

“Butikşehir”ken AKP’nin büyükşehir yasası sayesinde “Bitikşehir haline gelen Muğla’nın hem ekonomik hem de coğrafi açıdan en byük ilçesi Fethiye’de Belediye Başkanı Behçet Saatcı, borcu sıfırlamak için gayrimenkul satışına gidiyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte Fethiye’ye bağlanan Ölüdeniz, Göcek vs gibi bir çok belediyenin borçları da Saatcı’ya patladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin el koyduğu belediye gelirlerini getiren işletme ve tesislerde elden gidince Başkan Saatcı’da borçları sıfırlamak için belediye gayrimenkullerini satılığa çıkaracaklarını ifade etti. AKP’nin büyükşehir yasasının bitim yasası olduğunu dile getiren Saatcı, mali tabloyu işaret ederek belediyenin geçen yıllar ile bugün arasındaki gelir giderlerini gösterdi ve “işimiz Allah’a kalmış” dedi.

""

ERDOĞAN ÖVE ÖVE BİTİREMEMİŞTİ

Erdoğan’lı AKP’nin öve öve bitiremediği büyükşehir yasası yalnızca Fethiye’de değil, son yasa ile büyükşehire bağlanan bir çok yer içinde büyük bir yıkım. AKP’den yapılan açıklamalarda, yasayla büyükşehire bağlanan ilçe belediyelerine daha iyi hizmetler geleceği belirtilmiş “tek merkezli yönetim ve ekonomik kalkınmanın önü açılacak” denmişti. Fakat madalyonun görünen yüzü hiçte öyle değil. Belediye Başkanı Behçet Saatcı mali tabloyu gösterip, “borcu sıfırlamak için tek çare belediyenin gayrimenkullerini satmak. Kimse kusura bakmasın” dedi.

İKİ AY SONRA MAAŞ YOK

Belediye Başkanı Behçet Saatcı, borcu sıfırlamak için gayrimenkulleri satılığa çıkaracaklarını açıkladı. CHP ve AKP’lilerden de destek istedi. Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Meclis toplantısında yaptığı açıklamada; iki ay sonra maaş bile ödeyemeyecek konuma geleceklerini belirterek,“Bizim bir düze çıkmamız lazım. Bunu da gayrimenkul satışıyla yapacağız. Dersiniz ki, biz grup olarak buna karşıyız. Saygı duyarım. Bir işletmede işler kötü gidiyorsa, önce personel çıkartılır. Gayrimenkul satışından başka hiçbir şansımız yok. Borçları sıfırlayıp, elimizden gelenleri yapmaya çalışacağız. Buna el kaldırmak isteyen kaldırır. Benim bu saatten sonra hiç kimseye kendimi ispatlama gibi bir düşüncem yok” dedi.

""

"BIRAKIN BAŞKANI MÜDÜR BİLE DEĞİLİM"

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yaptığı açıklamada; yasa çıkmadan da aynı şeyleri söylüyordum. Yasa çıktıktan sonrada söylüyorum. Bu yasa Büyükşehir belediyelerine bağlı ilçe belediyelerinin bitim yasasıdır! Burada artık belediye başkanlığı seçimi yaptırmaya gerek yok. Biz şuan Büyükşehir Fethiye şubesiyiz. Ortada yol kalmamış 10 yıl önceki yolun katılım parasını istiyor benden Sayışta denetçisi. Şuan bize belde belediyelerden de gelen toplam borç 20 milyon TL. Bizim şuan bunu ödeme şansımız sıfır! Gördünüz yaklaşık 4 milyon her ay sabit giderimiz var. Hiçbir şey yapmayalım yıllık 48 milyon TL para gidiyor Belediye’den. 20 milyon da borç var. Yaptı ortalama 70 milyon TL. Bizim gelirimiz ne? Gelir kalmadı. İller bankasından gelen parayı görüyorsunuz. Şuan inanın biz Fethiye Belediyesi değiliz, bunu da siyaseten söylemiyorum. Biz şuan Büyükşehir Fethiye şubesiyiz. Biz belediye başkanı değiliz, sizlerde belediye meclis üyesi değilsiniz. Ben şu an Fethiye Belediyesi şube müdürü bile değilim.” dedi.

"SAKAR EŞEĞE DÖNDÜK"

“Şube müdürü olsam ödeneğim gelir, ödeneğime göre iş yaparım. Ortada ödenek yok! Yasa çıkmadan da aynı şeyleri söylüyordum. Yasa çıktıktan sonrada söylüyorum. Bu yasa Büyükşehir belediyelerine bağlı belediyelerinin bitim yasasıdır! Burada artık belediye başkanlığı seçimi yaptırmaya gerek yok. Biz eskiden şahin gibi gökte kapan ve gökte yiyen bir belediye iken, şimdi ise eşeklerden özür diliyorum, sakar eşeğe döndük. Hiç yapacak bir şeyimiz yok!” diyerek içinde bulundukları durumu anlattı.

BÜYÜKŞEHİR YASASI BORCA BOĞDU

Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “Şuan Fethiye’de elimizden neredeyse tüm gelir getiren projeler Büyükşehir Belediyesi’ne geçirildi. Fethiye’den Büyükşehir Belediyesi’ne yıllık ortalama giden rakam 25 milyon TL. 84 bin nüfusluk Fethiye iken bize iller bankasından 10 milyon 672 bin TL geliyordu. Yasadan sonra şuan 140 bin nüfusu olan Fethiye’mize 12 milyon 807 bin TL geliyor. Bu paranın da 5 milyon 122 bin TL’si Büyükşehir Belediyesi’ne gidiyor. Bize kalan, 7 milyon 684 bin TL. Yani Büyükşehir Yasası geçmeden önce Fethiye’ye daha fazla para akışı sağlanıyordu. 2014 yılının 5 aylık rakamlarıyla, 2013 yılı aynı ayların verileri bize bunu gösteriyor. Aylık giderimiz de yasayla bize bağlanan belde belediyelerimizden gelen personeller ve beldelerin borçlarıyla daha da arttı. 2014 Mart ayında yani yasadan önce aylık sabit giderimiz 2 milyon 537 bin 286 TL iken şimdi ise bu rakam 3 milyon 883 bin 625 TL.” 

Murat Sökdü

Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2014, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER