Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verilerine göre hava ulaşımında 2023'ün 7 aylık döneminde bir önceki yıla kıyasla yüzde 22,65 artarak 118 milyon 679 bine ulaştığı görülüyor. Yılın en pahalı uçuşu tek yönde 66 bin 600 TL ile İstanbul’dan Çin’e yapıldı. Buna bağlı olarak uçak trafiğinin de 226 bin 471 olduğu kaydediliyor.

Bir çevrimiçi seyahat platformu ise uçak bileti satışlarını baz alarak 2023’ün ilk 7 ayının seyahat karnesini açıkladı.

-Gidiş- dönüş en pahalı dış hat uçak bileti ise İstanbul (IST) - Mexico City (MEX) seferinde 129 bin 900 TL olarak belirlendi.

-İç hatlarda tek yöne en pahalı uçak bileti İzmir (ADB) – Diyarbakır (DIY) seferi ile 6 bin 24 TL olarak belirlendi.

-İç hatlarda tek yöne en pahalı uçak bileti İstanbul (IST) – Antalya (AYT) seferi ile 9 bin 241 TL olarak belirlendi.

-İç hatlarda en ucuz tek yön uçak bileti 384 TL ile Dalaman (DLM) – İstanbul (IST) uçuşunda satılırken, en ucuz iç hat gidiş- dönüş uçak bileti ise İstanbul (IST) – Konya (KYA) seferini gerçekleştiren uçuşla oldu.

-Dış hatların en ucuz tek yön uçak bileti ise 263 TL ile İstanbul (IST) – Tahran (THR) seferinde satıldı.

Yapılan istatistiklere göre iç hatlar ve dış hatlarda uçak biletinin en pahalı satıldığı ay haziran ayı olarak kayıtlara geçerken, en ucuz uçak biletlerinin iç hatlarda şubat ve mart, dış hatlarda ise nisan ve mayıs aylarında satıldığı belirtildi.

Peki öğrenciler;

Öğrenciler en çok İstanbul, İzmir ve Ankara’ya uçuyor. En çok uçuşun iç hatlarda mayıs, dış hatlarda haziran ayı olarak belirtildiği rapora göre, ülke içinde en çok tercih edilen rotalar İstanbul’dan Trabzon, Antalya ve İzmir’den İstanbul oldu. Dış hatlarda ise en çok İstanbul’dan Tahran, Bakü ve Taşkent şehirlerine yolculuk yapıldı.

Peki 65 yaş ve üzeri;

65 yaş ve üzeri en fazla Almanya’ya uçuş gerçekleştiriyor. 65 yaş üstü yolcular, iç hatlarda en çok İstanbul, İzmir ve Ankara’ya, dış hatlarda ise Stuttgart, Hamburg ve Paris’e uçtu.

Peki çiftler ve çocuklu aileler;

Çiftler ve çocuklu aileler iç hatlarda en çok İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara ve Trabzon’a, dış hatlarda ise Bakü, Tahran, Beyrut, Frankfurt, Düsseldorf, Berlin ve Amsterdam’a gitti.

(Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi)

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı