Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yoksul ailelere dağıtılan kömürlerin sosyal medya üzerinden satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Yardım kömürlerinin tonu 1000- 2000 TL arasında satılıyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı’nın, “Milletin cebinden kuruş çıkmıyor” sözleriyle anlattığı Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine yönelik, 2012 ve 2018 yılları arasında dönemin Kalkınma Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca yıllık olarak yayımlanan, “Dünyada ve Türkiye’de Kamu Özel İşbirliği Uygulamalarına İlişkin Gelişmeler Raporu”nun güncel haline nasıl ulaşacağını sordu.

Aldığı cevapta, “2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin olarak yayımlanmış, ‘Dünyada ve Türkiye'de Kamu Özel İşbirliği Uygulamalarına İlişkin Gelişmeler Raporu’ bulunmamaktadır” denildiğini bildiren Altay, raporların gizlenmesiyle milyarlık sansür uygulandığını söyledi.

Raporların KÖİ’lerle ilgili ayrıntıları içermesi nedeniyle önemli olduğuna vurgu yapan Altay, “Birçok projenin yaklaşık maliyetini, garanti sürelerini, hangi firmaların projeleri yürüttüğünü bu raporlar sayesinde öğrendik. Ayrıca, söz konusu projelerle ilgili bürokrasinin görüş öneri ve eleştirileri de yer alıyordu. Raporlarda projelerin hazırlık süreci, fizibilite ve öncelik sıralamasına dikkat edilmesi gibi uyarılar vardı. Ayrıca son raporda, şeffaflık önerisi yer alırken şimdi bırakın şeffaflığı, rapor tamamen yok edildi” diye konuştu.

HESABINI VEREMEDİKLERİ HERŞEYİ KARARTIYORLAR

Yaşananların tek adam yönetiminin bir sonucu olduğunu bildirea dikkat çeken Altay, “Tek adam düzeninin en belirgin özelliklerinden biri karartmadır. Hesabını veremedikleri her şeyi karartıyorlar. Gaz sorunu yaşanınca geçen yıl doğalgaz depolarındaki gaz miktarı gizlendi. Ölüm istatistikleri yayımlanmıyor. Enflasyon canavarı hortlayınca sepetteki madde fiyatları artık açıklanmıyor. KÖİ projelerine de sansür geldi. Öyle anlaşılıyor ki, ‘Milletin cebinden kuruş çıkmadan yapılıyor’ dedikleri projeler için 100 milyar TL’yi aşkın ödeme yapıldığı ortaya çıkınca tamamen sansür yoluna gitmişler. Harcanan, milletin parasıdır. Hesabının da millete verilmesi gerekir. Şirketlerle yapılan sözleşmelerin, sözleşmelerde sonradan yapılan değişikliklerin tümünün kamuoyuyla paylaşılması gerekir. Biz, sözleşmeleri incelemek isterken bunlar en ufak bilgi kırıntısının paylaşılmasına bile tahammül gösteremiyorlar. Türkiye, önümüzdeki seçimle birlikte hem yönetim sistemini değiştirecek, hem de kamu kaynağının kullanıldığı her projeyi şeffaflaştıracak.” dedi.

Editör: Yadigar Hanım