Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Erol Özvar, KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın’ı kabul ettiği görüşmede, "KKTC’deki yükseköğretimin kalitesinin artırılması için gereken desteği sağlayacağız" dedi.

Özvar, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak ve YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın’ı Yükseköğretim Kurulunda kabul etti. Görüşmede, KKTC’deki yükseköğretimin kalitesinin artırılmasına yönelik Yükseköğretim Kurulunun tecrübe ve birikiminden yararlanılması üzerinde duruldu. Özvar, KKTC üniversitelerinin kalitesinin yükseltilmesi konusunda gereken desteği sağlayacaklarını belirterek, şöyle dedi:

"Yükseköğretim Kurulu, YÖDAK’ın gerekli altyapısının güncellenmesi, kalite denetim sistemlerinin oluşturulması, bilişim altyapısının geliştirilmesi ve yükseköğretim sisteminin daha iyi bir seviyeye ulaşması için destek verecek. Bu konulardaki bilgi ve tecrübelerimizi KKTC ile paylaşacağız. KKTC üniversitelerini dikkatle takip edeceğiz. YKS kılavuzuna giren KKTC üniversitelerine yönelik denetim faaliyetlerini de daha etkin hale getireceğiz. Türk üniversitelerini dünyada nerelere taşıyorsak kalite standartları konusunda gereğini yapan KKTC üniversitelerini de oralara taşıyacağız. Biz Yükseköğretim Kurulu olarak üzerine düşeni yapan, kalite standartlarına dikkat eden, eğitim öğretim konusuna hassasiyet gösteren üniversitelerle bütün dünyada birlikte olacağız. Üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların toplantılarına ve etkinliklerine onları da götüreceğiz."

KKTC’nin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Özvar, "KKTC’de Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan, akredite edilen üniversiteler var ve bu üniversitelerin önemli bir kısmı bizim YKS kılavuzunda yer alıyor. Bu üniversitelerimizin verdiği diplomalar sadece KKTC’de ve Türkiye’de değil bütün dünyada geçerli oluyor" ifadelerini kullandı.

Ramazan Bayramında işgal altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlar hüzünlü Ramazan Bayramında işgal altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlar hüzünlü

'KKTC’Yİ BİR ÜNİVERSİTELER ADASI OLARAK HAYAL EDİYORUZ'

Yükseköğretim Kurulu’nun elindeki tüm imkanları KKTC üniversiteleri için seferber edeceğini ifade eden Özvar, "Biz Yükseköğretim Kurulu olarak KKTC’yi bir üniversiteler adası, uluslararası yükseköğretimin örnek ülkesi olarak hayal ediyoruz. Türkiye nasıl son yıllarda bilhassa uluslararası yükseköğretim alanında gelişme kaydetmişse aynı gelişmenin KKTC’de de medyana gelmesini arzu ediyoruz. Bünyesindeki bilim insanları vasıtasıyla KKTC’nin dünya ölçeğinde tanınmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Üniversiteler KKTC’nin diplomatik enstrümanları olmak durumundadır. KKTC’deki üniversitelerimizin de hızlı bir şekilde YÖDAK, YÖKAK ve Yükseköğretim Kurulu ile koordineli bir şekilde iş birliği yapmasını bekliyoruz. Bizim için KKTC’deki üniversitelerin uluslararası saygınlığının ve görünürlüğünün artması birinci derecede önemli konulardır" dedi. (DHA)

Editör: Habererk Haber Merkezi