Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile görüştü. Fransa’da yeni hükümetin kurulmasının ardından gerçekleşen görüşmede iki bakan Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Rusya'nın Ukrayna’yı işgali ve Batı Balkanlar, Libya ile Batı Afrika’daki gelişmelerin değerlendirileceği bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin dayanışmasının önemine dikkat çekerek, Fransız Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’ya “Türk söyleminin tırmanması ve bölgeyi istikrarsızlaştıran eylemler” ile Doğu Akdeniz’deki durum hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Dendias, buna yanıt olarak, Fransa Dışişleri Bakanı’nın “Gelişmeleri yakından izleyeceğiz ve gerçekten sizin tarafınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz” açıklamasının geldiğini bildirdi.

YUNANİSTAN VE FRANSA'DAN SAVUNMA ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Colonna, Yunanistan ile müttefik ve dost bir ülke olduklarına ve egemenliğine yönelik tehditlere karşı dayanışma içinde olacağına dair açık ifadelerde bulundu. Fransız bakan, Yunan mevkidaşının kendisini, “bölgedeki son gelişmeler, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik tehditler ve bazı ortaklarımızın endişe yaratıcı açıklamaları” konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Yunan basını, burada Türkiye’yi işaret ettiklerini öne sürdü.

Göreve başladıktan sonra Paris’teki ilk görüşmelerinde Fransız Dışişleri Bakanı ile yaptığı ortak açıklamalarda Nikos Dendias, Fransa’ya “arkasını dönmeden her zaman Yunanistan’ın yanında olduğunu” söyleyerek teşekkür etti ve Fransız silahları sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücünün her türlü düşmana karşı etkisini artırdığını savundu.

Dendias, Yunanistan ve Fransa arasındaki savunma iş birliğine de dikkat çekerken, “Yunanistan aynı zamanda bizim için büyük bir ortaktır. Yakın zamanda modern “Belharra” fırkateynlerini almaya karar verdik. Fransız Rafales’leri zaten Yunanistan semalarında uçuyor. Fransa sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücü artıyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım