Yeraltı dünyasının tanınan isimlerinden Alaattin Çakıcı, İstanbul Beykoz'a bağlı Poyrazköy’de bulunan restoranda arkadaşlarıyla yemek yerken görüldü. Çakıcı'nın daha önce yurtdışına gittiği iddia edilmişti. 

Hakkında bir yıldır “Amerika’ya gitti, Kıbrıs’a yerleşti” gibi çeşitli iddialar bulunan Çakıcı, İstanbul’un güzide mekanlarından birinde Beykoz ilçesinin Poyrazköy’deki Çapari Restaurant’ta akşam yemeğinde yakınlarıyla objektiflere yakalandı.

Alaattin Çakıcı'nın yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, önce Kanada’ya daha sonra Amerika'ya gittiği öğrenildi. Çakıcı'nın Kanada'da da kalmayarak daha önce üç buçuk yıl yaşadığı Amerika'ya geçtiği de gelen bilgiler arasında.

Birçok sağlık sorunu bulunan ve Amerika'ya gitme nedeninin tedavi amaçlı olduğu iddia edilen Çakıcı'nın Amerika'da ne kadar kalacağı bilinmiyor.

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

Alaattin Çakıcı, 1953 yılında Trabzon'da dünyaya geldi. Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğan Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998’de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural’ın kızı Aslı Ural’la birlikte Fransa’nın Nice kentinde yakalandı. Çakıcı’nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17.000 dolar çıktı.

ALAATTİN ÇAKICI'NIN ALDIĞI CEZALAR

-Gazeteci Hıncal Uluç’u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası verildi.

-15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2020 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

-Borsacı Adil Öngen 'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.

-Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl iki ay hapis cezası verdi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

Editör: Yadigar Hanım