Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Pamuk, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve gelmesinden sonra yabancı bankaların Türkiye ekonomisine yönelik raporlarını yorumladı. 

Mehmet Pamuk, partisinin ekonomi bülteninde yaptığı değerlendirmede, Şimşek göreve geldikten sonra Türkiye ekonomisini yakından izleyen yabancı yatırım bankaları arasında ABD’li Morgan Stanley’in raporunun öne çıktığını belirterek, raporda Şimşek’in göreve gelmesinin “daha hızlı bir para birimi kaybı ve daha yüksek bir politika faizi” anlamına geldiğinin açıkladığına dikkat çekti.

Morgan Stanley’in raporuna göre politika faizlerinin 22 Haziran’daki toplantıda yüzde 20, Ağustos toplantısında ise yüzde 25’e yükseltilmesinin öngörüldüğüne değinen Pamuk, şunları söyledi:

“Bu artış 11.50 baz puanlık yüksek bir artış olmasına rağmen, yüzde 35 civarında olan cari mevduat ve kredi fiyatlandırmasının altında kalacak. Diğer bir ifadeyle negatif reel politika faiz oranı devam edecek. Türk Lirasında değer kaybı ve finansal koşullarda sıkılaştırma beklenmekle birlikte geçen hafta olduğu gibi sert bir değer kaybı beklenmediğini sene sonu dolar kurunun 28 lira civarında olacağı tahmin ediliyor. Raporda ayrıca kur ayarlama hızının önemli bir politika tercihi olacağını ve kontrollü bir ayarlamanın cari dengeyi destekleyebilecek, döviz girişlerinde ve rezervlerde daha hızlı bir toparlanma sağlayabileceği iddiasında bulunuyorlar. Ancak bunun bedelinin de başlangıçta daha yüksek bir enflasyon anlamına geleceğini de eklemişler. 

Yeni hükümet tarafından uluslararası yatırımcılara “değişim” mesajı verilmesine rağmen, bazı kurumlarda bu filmin daha önce görüldüğü havası yaygın bir görüş.  

“Erdoğanizm” saltanatı, yabancı yatırımcıların ekonomik değişim mesajlarına temkinli yaklaşmalarına neden oluyor. 

Genel olarak ortak düşünce, Erdoğan’ın ortodoks bir politika duruşu sergilemesi gerektiği, ancak işler düzeldikten sonra son 20 yıldır görüldüğü gibi eski davranışına geri dönme riskinin olduğunu belirtiyorlar.”

Editör: Yadigar Hanım