İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrencilere uydurma hekimlik andı okutulmak istenmesinin ardından, aynı skandal uygulama Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaşandı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetimi, mezuniyet töreninde öğrencilere değiştirdikleri Hekimlik Andını okutmaya zorladı. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Zafer Partisi Konya İl Başkanı Salih Ümütkesmez, “Genç doktor kardeşlerimizin tepkilerini takdir ediyor ve yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz. AKP iktidara geldiğinden bu yana cumhuriyetin temel değerleri yanında, modern ve çağdaş bilimin karşısında olmuştur. Çağdaş bilmi düşman bilmek bu iktidarın temel hedefi olmuştur. Biz ‘Bilim Birlik Barış’ sloganı ile yola çıkan bir parti olarak, bilimin ve onun yılmaz savunucusu Türk gençlerinin her zaman yanındayız. İktidar ve yandaşlarının bu çağdışı uygulamaları ‘Giderken ne kadar hasar verebilirsek’ anlayışından başka bir şey değildir. Bu skandala imza atan üniversitenin tüm yetkililerini esefle kınıyorum” dedi.

Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde değiştirilen Hekimlik Andı'nının orijinalini okumak isteyen öğrenciler sahnedeyken ışıklar kapatıldı, perde indirildi. Ancak söndürülen lambalara ve indirilen perdeye rağmen öğrenciler telefonlarının ışıklarını açarak ve perde önüne geçerek ısrarla hekimlik andını okudu ve evrensel hekimlik değerlerine sahip çıktı.

Editör: Yadigar Hanım