Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ, partisinin Kurucular Kurulu Toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Özdağ’ın açıklamaları şu şekilde:

“Biz Türk Milleti’ne yalan söylemiyoruz. Türkiye’nin AB tam üyeliği şeklindeki çıkmaza giren süreçteki daha fazla istismar edilmesine imkân vermeyeceğiz. İlişkileri Türkiye’nin menfaatlerini de temsil edecek şekilde yeniden şekillendireceğiz.

Değerli mücadele arkadaşlarım ABD ile ilişkilerimiz ani bir krizden geçiyor. Mevcut durumda sağlıklı bir ittifak ilişkisinden bahsetmek mümkün değil. ABD’nin Fetö, Pkk Ypg’yle ilişkilerinin izahı müttefiklik çerçevesinde hiç mümkün değil. Türkiye gibi eski dünyanın merkezinde olan güçlü bir ülke olan ABD arasındaki gerilim ve kötü ilişkiler bütün Avrasya coğrafyasını etkileyecek bir potansiyele sahiptir. Zafer Partisi ABD’nin Türkiye’nin meşru güvenlik ve çıkar endişelerini anlamasını ve saygı göstermesini bekliyor. Zafer Partisi Türkiye-Rusya ilişkilerinin de çok boyutlu gelişmesini arzu etmektedir.”

“DOĞU TÜRKİSTAN’DA MEVCUT BASKI REJİMİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE…”

“Çin ile Türkiye ilişkilerini önemsemektedir. Zafer Partisi Ak Parti iktidarı döneminde Çin’le bozulan ekonomik dengeyi yeniden kurmak için gereken ekonomik planlamayı yapmaya başlamıştır bile. Ancak Zafer Partisi Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duymakla birlikte Doğu Türkistan’ı Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olarak görür. Pekin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik gerçekleştirdiği baskılar ve uyguladığı şiddet Türk dünyası için de bir tehdit olan cihatçı selefiliğin bir tepki olarak yayılmasına neden olmaktadır. Zafer Parti Doğu Türkistan’ı Türkiye ile Çin dostluğunu güçlendiren bir bağ olarak görmek istemektedir. Doğu Türkistan’da mevcut baskı rejimi devam ettiği sürece Türk-Çin ilişkileri de arzu edilen gelişmelere neden olması mümkün değildir. “

ÖZDAĞ'IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI: