Pasaport harçlarına 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yüzde 123 zam geliyor. Zamdan etkilenmek istemeyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın etti. Yoğunluk nedeniyle randevu sistemi kilitlenirken, randevu bekleyen vatandaşlar "yüzde yüz dolu" ekranıyla karşılaştı.

Özellikle büyük şehirlerde yoğunluk yaşanırken, pasaport almak isteyen vatandaşlar randevu oluşturamadıklarından yakındı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yoğunluk nedeniyle Aralık ayı için randevu vermediği bildirildi.

SİSTEM ÇÖKTÜ

Yeni yıl ile birlikte pasaport harçlarına yapılacak zam oranı, geçtiğimiz ay yüzde 123 olarak açıklanmıştı.

Buna göre 6 aylık pasaport harcı 309 liradan 689 liraya, 1 yıllık pasaport ücreti 452,30'dan 1.008,31 TL'ye, 2 yıllık pasaport ücreti 738,40'tan yeni yıl itibarıyla 1.646,12 TL'ye, 3 yıllık pasaport ücreti 1.049'dan 2.338,54 TL'ye, 4 yıl ve üstü pasaport harçlarının ise 1478 liradan 3295 liraya yükselmesi bekleniyor.

Fahiş zamdan etkilenmek istemeyen ve pasaport süresi dolan vatandaşlar, yeni pasaport almak isteyince randevu sistemi çöktü.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

Yoğunluğun sebebine yönelik yapılan açıklamada, "Daha önceki uzun yıllar boyunca 2 milyon civarında olan yıllık pasaport talebi, bu yıl daha yıl bitmeden 10 Aralık itibariyle 3 milyon 650 bini aşmış olup yıl sonunda ise 2 katını bulması beklenmektedir. Pandemi sonrası artan yoğunluk, yıl sonunun yaklaşması, dünyadaki çip krizi endişesi ve farklı nedenlerle önceki yıllarda günlük 8 bin olan pasaport talebinin 5 katlık artışla günlük 48 bin seviyesine ulaşmasına; üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara rağmen hiçbir vatandaşımız mağdur edilmemektedir" denildi.

Mağduriyeti önlemek ve talepleri en hızlı şekilde karşılayabilmek için hafta içi ile hafta sonu ek mesai yapıldığı belirtilen açıklamada ayrıca, "Kişi başı işlem süresi 8 dakikaya indirilmiş, randevu alım süresi 15 güne çıkarılmıştır. Ayrıca ek randevu kapasitesi oluşturulmak için randevusuna icabet edemeyecek vatandaşlarımızın yerine aynı gün içerisinde randevu alınabilmesine olanak sağlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Editör: Yadigar Hanım