Avrupa'da 4 ülkeyi ziyaret ederek destek arayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ziyaretleri sonrası açıklamalarda bulundu. Zelenski, ülkeye daha fazla silah, Ukrayna halkı için daha fazla koruma ve daha fazla siyasi destekle döndüğünü kaydetti.

Zelenski, günlük ulusa sesleniş konuşmasında, Avrupa ziyaretlerini değerlendirdi. İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere’yi ziyaret ettiği 3 günlük turu hakkında halkı bilgilendiren Zelenski, yaptığı tüm görüşmelerde Ukrayna Barış Formülü’nün ele alındığını söyledi. Zelenski, “Artık ortaklarımız arasında Ukrayna formülünü takip etme konusunda daha fazla isteklilik var. AB'ye katılımımız için daha fazla destek var, Ukrayna'nın NATO'ya katılımının gerçekleşeceği ve bunun kaçınılmaz olduğu konusunda daha fazla anlayış var” dedi.

EN BÜYÜK DESTEK ALMANYA'DAN

İlk durağı olan İtalya’da, Başbakan Giorgia Meloni, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Papa Francis’le görüştüğünü anlatan Zelenski, Ukraynalıların hayatını korumaya yönelik yardımları için İtalya’ya teşekkürlerini sundu. Almanya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmer ve Başbakban Olaf Scholz ile görüştüğünü aktaran Zelenski, başkent Berlin’deki temaslarından sonra Ukraynalı askerlerin eğitim gördüğü Aachen kentindeki askeri üssü ziyaret ettiğini kaydetti. Zelenski ayrıca Ukrayna halkı adına Uluslararası Şarlman Ödülü’nü aldığını belirterek, “Almanya'ya en büyük savunma paketi olan 2 milyar 700 milyon euro için minnettarım. Ayrıca Almanya, savunma için 11 milyar euro ile ülkemizi uzun vadede destekleyecektir” diye konuştu.

FRANSA’DA YENİ SİYASİ ANLAŞMALAR

Üçüncü durağı Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ‘uzun ve faydalı’ bir görüşme yaptıklarının vurgulayan Zelenski, “Yeni bir askeri paket var. Güçlü bir paket. Yeni siyasi anlaşmalar var. Fransa'ya Rus terörüyle mücadelede askerlerimize sağladığı yeni imkanlar için teşekkür ediyorum, ancak şimdi detaylardan bahsetmenin zamanı değil. İlave ekipman ve zırhlı araçlar için teşekkür ederim. Ortaklarımızı birleştirme konusundaki yardımlarınız için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

PİLOTLARIN EĞİTİMİ İÇİN KOALİSYON KURULUYOR

İngiltere’de Başbakan Rishi Sunak ile yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Zelenski şunları söyledi:

“Pilotlarımızı eğitmeyi kabul ettiği için Birleşik Krallık'a minnettarım. Pilotları modern Batı uçaklarında eğitmek için bir koalisyon oluşturuyoruz. İngiltere kabul etti, Polonya kabul etti ve eminim Fransa ve diğer ortaklar da katılacaktır. Savaş uçağı koalisyonu konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve aktif bir şekilde ilerliyoruz. Elbette Birleşik Krallık'a savaşçılarımıza sağladığı uzun menzilli kabiliyetler için minnettarım.”

DHA

Editör: Yadigar Hanım