Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus işgalinin yıldönümü yaklaşırken BBC’ye açıklamalarda bulundu. Batının verdiği silahların barışı yakınlaştırdığı belirten Zelenski, barışın gündeme gelmesi durumunda topraklarından ödün vermeyeceklerini, bunun Rusya’nın “tekrar tekrar geri dönmesi” anlamına gelebileceğini kaydetti.

Beklenen bahar saldırısının  başladığına dikkat çeken Zelenski, "Birkaç yönden birden Rus saldırıları şimdiden başladı. Ukrayna güçleri bir karşı saldırı düzenleyene dek Rus ilerlemesine direnebilir. Batı’dan daha çok askeri yardım beliyoruz. Tabii ki modern silahlar barışı hızlandırır. Rusya’nın anladığı tek dil silahlar” dedi.

Zelenski geçen hafta uluslararası destek arayışı kapsamında, İngiltere Başbakanı ve AB liderleriyle görüşmüş, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna lideri modern savaş uçakları istediğinde “her şeyin masada olduğunu” dile getirmişti.

Ancak Kiev yönetimi, Batı silahlarının geliş hızı konusunda giderek artan bir şekilde rahatsız. Geçen hafta aralarında Almanya, ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu birçok Batı ülkesinin söz verdiği tankların cepheye gitmesinin hala haftalar alabileceği belirtiliyor.

Zelenski ayrıca, Belarus lideri Alexsandr Lukaşenko’nun tek bir Ukrayna askerinin bile sınırı geçmesi halinde Rus birlikleriyle birlikte savaşa girecekleri tehdidine de karşılık verdi.

Ukrayna lideri “Umarım savaşa girmezler. Girerlerse savaşırız ve hayatta kalırız” dedi. Zelenski Rus güçlerinin bir kez daha saldırabilmesi için Belarus topraklarının kullandırılmasının “büyük bir hata” olacağını da söyledi.

Rus güçleri 12 ay önce Ukrayna’da topyekun işgale başlamış, güneye, başkent Kiev’e doğru ilerlemiş, ancak ağır kayıplar vermelerinin ardından haftalar içinde geri çekilmişlerdi.

Zelenski Rusya’nın savaş taktiklerinin kendisini şaşırtıp şaşırtmadığı sorulunca da, “değersiz” diye tanımladı.

Volodimir Zelenski “Her şeyi yok etme yöntemleri. Askerleri de bu emirleri alıp, uyguluyorlarsa, bu onların da aynı değerleri paylaştığını gösterir” diye konuştu.

Ukrayna’nın bu hafta yayımladığı verilere göre Ukrayna’daki Rus askerleri bu ay, işgalin ilk haftasından bu yana en büyük can kayıplarını veriyor. Bu veriler bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı, ancak İngiltere Savunma Bakanlığı eğilimlerin “büyük ihtimalle” doğru olduğunu belirtti.

“Bugün hayatta kalmamız, birliğimizdir” diyen Zelenski, savaşın nasıl sonuçlanacağı sorulduğunda ise “Ben Ukrayna’nın hayatta kalma mücadelesi verdiğine inanıyorum” dedi. Ukrayna lideri ayrıca ülkesinin hem ekonomik hem de değerleri anlamında Avrupa’ya doğru ilerlediğini belirtti.

"Biz bu yolu seçtik. Güvenlik garantileri istiyoruz. Herhangi bir toprak ödünü bizi daha güçsüz bir ülke kılar. Burada mesele ödünün kendisi değil. Neden bundan korkalım? Hayatta, her gün milyonlarca ödün veriyoruz. Mesele kime verildiği. Putin’e mi? Hayır. Çünkü güven yok. Onunla diyalog mu? Hayır. Çünkü güven yok.”

Editör: Yadigar Hanım