İsmailağa cemaatine bağlı vakıflarda yaşanan tecavüz skandalları gündemden düşmüyor. Türkiye'nin gündemine zihinsel engelli bir genç kıza tecavüz etmek ve genç kızı intihara sürüklemek suçlamasıyla gelen Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı'nın skandal savunması ortaya çıktı.

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar ve Dinçer Gökçe'nin haberine göre, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Uzlet İlim Yayma Derneği'nin tutuklu başkanı sanık A.S.’nin yanı sıra, ölen E. D.’nin annesi, dedesi ve teyzesinin yargılandığı davaya İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 

Evli ve 4 çocuklu olduğunu belirten sanık A.S. savunmasında, olayın yaşandığı 7 Mart 2023 günü, eşi ve çocuklarının şehir dışında olduğunu söyledi. A.S. “E.D. ile Maltepe Güzelyalı’da karşılaştım. Benden çakmak istedi. Çakmağı verdim sigarasını yaktı. Daha sonra ailesi ile sorun yaşadığını eve gitmek istemediğini söyledi. Aracıma aldım. Araç, derneğe bağlı aşevinin aracıydı. Kendisini Tuzla’ya götürmemi istedi. Tuzla’da bulunan sosyal tesislerde yemek yiyecektik. Ancak tesis kapalıydı. Benim de evime dönmem gerekiyordu. Çekmeköy’e geldik. Evde yemek yaptım. Ben yardımsever biriyim. Herkese yardım ediyorum. O sırada E. de Kuran’ı Kerim okudu. Birlikte yemek yedik. Akşam 8-9 gibi yemeği yedik. Daha sonra E.’yi evine götürmek istedim kabul etmedi. Aynı şekilde karakola götürmek istedim. Onu da kabul etmedi. Gece saat 12.00 gibi bir AVM’nin yakınına bıraktım” ifadelerine yer verdi.

“BANA AŞIK OLMUŞ”

E. D.’ye yönelik tecavüz olayının söz konusu olmadığını savunan A.S. olaydan birkaç gün sonra polislerin arayarak, ‘Hocam ciddi bir mesele var’ demelerine üzerine karakola giderek ifade verdiğini kaydetti.

A.S. ifadesinde, “Ben birine tecavüz etsem, gidip de her tarafta kameraların olduğu bir yere mi bırakırım. Gider tenha bir yere bırakırım. Sonra, ‘Hoca kılıklı bir adam kızı kaçırmış’ derler” savunmasını yaparken, tecavüz suçlamasının doğru olmadığını, E. D.’nin intihar etmesinin nedenini ise “Kız bana aşık olmuş. Bana gelmek istemiş. Aile izin vermeyince intihar etmiş” diye açıkladı.

A.S.'nin sözlerine hayatını kaybeden kızın yakınları tepki gösterirken, anne S. D. ile çocuğun dedesi ağladı.

TANIK ELE VERDİ

A.S.’nin tanığı olarak dinlenen M. A.’ya, mahkeme başkanı, emniyet ve savcılık ifadesinde, bu kişinin kendisine “Polisler sana sorarsa. ‘7 Mart Salı günü bir kızı bir yerden aldım başka bir yere bıraktım dersin’ dediğini. Kendisinin ise ‘Tamam Hocam’ yanıtı verip vermediğini sordu. M. A. ise “Ne demişsem ordadır. Doğrudur” dedi.

“KIZIM SANIĞIN AİLEMİZE ZARAR VERMESİNDEN KORKUYORDU”

Duruşmada dinlenen anne S. D., kızının uğradığı tecavüz sonrası içine kapandığını vurgulayarak, kızının olaydan sonra sürekli korku içinde olduğunu söyledi. Anne S. D. “Kızım bana, sanığın güçlü biri olduğunu adamları olduğunu. Ailemize zarar vermesinden korkuyordu” diye konuştu.

Duruşma savcısı sanığının tutukluluk halinin devamını talep ederken, mahkeme de bu yönde karar verdi. Mahkeme, mütalaanın hazırlanması için dosyayı savcılığa sevk etti.

Davanın bir sonraki duruşması Eylül sonuna kaldı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da yüzde 50 zihinsel engelli E. D., 7 Mart 2023 tarihinde çalıştığı okuldan erken çıktı. Bir süre bankta oturan E. D., yanına gelen A.S. ile birlikte bu kişinin Çekmeköy’deki evine gitti. E. D. ifadesinde, bu evde A.S.’nin kendisine defalarca tecavüz ettiğini, tecavüz sonrası bu kişinin yönlendirmesi ile söz konusu evde banyo yaptığını anlattı. Olay günü gece yarısı 02-03 gibi Pendik’teki bir AVM’nin yakınına bırakıldığını ifade eden E.D., olaydan bir hafta sonra ailesi ile yaşadığı evin camından atlayarak yaşamına son verdi.

Editör: Yadigar Hanım