Türkiye 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine hazırlanıyor. Seçimler öncesi hemen her gün bir araştırma şirketinin anketi yayınlanırken, son olarak 12 anket şirketinin verileri açıklandı. 12 firmanın araştırmasına göre, Erdoğan bütün anketlerde Kılıçdaroğlu'nun gerisinde kalarak son 21 yılda bir ilki yaşıyor.

Anket firmalarından Gezici’nin 1-2 Nisan’da yaptığı araştırmaya göre Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 53,4 oy ile birinci olurken, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 43,2 oy alıyor. Muharrem İnce'nin oyu ise yüzde 2,1. Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın oy yüzdesi 1,3'te kalıyor. Seçimin ikinci tura kalması halinde ise Kılıçdaroğlu yüzde 55,2 oy alırken Erdoğan yüzde 44,8’de kalıyor.

Metropoll’ün Nisan ayındaki anketine göre ise Kılıçdaoğlu yüzde 42,6; Erdoğan yüzde 41,1 oy alıyor. Bu ankette İnce’nin oyu yüzde 5; Oğan’ın oyu yüzde 2,2. Ancak bu anket sonuçları, kararsızlar dağıtılmadan önceki sonuçları yansıtıyor.

KILIÇDAROĞLU BÜTÜN ANKETLERDE ÖNDE

Euronews Türkçe’nin derlediği verilere göre 12 araştırma şirketinin son anket verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde tablo şöyle:

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Habertürk yayınında yaptığı açıklamada son yaptıkları araştırmanın sonucunu paylaştı. Buna göre Kılıçdaroğlu yüzde 47; Erdoğan ise yüzde 42 oy alıyor. Arasında Muharrem İnce’nin de olduğu “diğerleri”nin oyu yüzde 3. kararsız seçmenin oranı ise yüzde 8. Kulat, kararsızların büyük oranda HDP seçmeni olduğunu bildirdi.

2018 SEÇİMLERİNDE BÜYÜK FARK

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda oyların yüzde 52,4’ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Diğer adaylardan Muharrem İnce yüzde 30,8; Selahattin Demirtaş yüzde 8,3; Meral Akşener yüzde 7,4 ve Temel Karamollaoğlu yüzde 0,9 oy almıştı.

Editör: Yadigar Hanım