Hande NAYMAN/İZMİR, (DHA)- İZMİR'de Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olan Nezahat Özaltun (59), 16 yıllık mücadelesinde 3 farklı kanser türünü yendi. 10 kez ameliyat olup, defalarca kemoterapi gören Özaltun, "İşimin başında olmam ve varlığımı birilerine faydalı olarak sürdürmeye çalışmam; bu hastalık ile baş etmemde bana çok güç verdi" dedi.
Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olan 2 çocuk annesi Nezahat Özaltun, 2007 yılında eline gelen bir kitle nedeniyle doktora başvurdu. Tetkiklerde Özaltun'a meme kanseri teşhisi koyuldu. Operasyonlar ve kemoterapi sonrasında kanseri yenen Özaltun, daha sonra yüzüstü yatamadığını fark edip, hastanede başvurdu. İncelemede, kanserin bu kez karaciğere metastaz yaptığı fark edildi. 10 yıl boyunca hastalıkla mücadele eden Özaltun, bu kez kanser hücrelerinin akciğere sıçradığını öğrendi. Hem karaciğer hem de akciğer kanseri ile mücadele eden Özaltun, tedaviyle hastalığı yenmeyi başardı.
'KENDİMİ TEBRİK EDİYORUM'
Şu anda sadece koruyucu tedavisinin devam ettiğini belirten Nezahat Özaltun, "Aldığım tedavi sadece koruyucu amaçlı ama çok iyi sonuç veriyor. İşimin başında olmam ve varlığımı birilerine faydalı olarak sürdürmeye çalışmam; bu hastalık ile baş etmemde bana çok güç verdi. Kendimi tebrik ediyorum. Hiçbir şeyden korkmadan hayatı sevmek gerekiyor. Biraz da fazla korkusuzum. Yaşamayı ne kadar seviyorsam ölmekten de o kadar korkmuyorum" dedi.
'KLİNİK ARAŞTIRMA HASTASI OLDUM'
Hastalığını ilk fark ettiği dönemi anlatan Özaltun, "Memedeki büyük bir kitleydi. Ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi süreci başladı. Normal hayatımı hem çalışarak hem anne olarak hem eş olarak hem hasta olarak sürdürürken; 3 yılda kanseri yendim. Sonrasında görev yeri değişikliğim oldu ve okul müdürü oldum. Beyin size 'Dur, her şeyi bu kadar mükemmel yapmak zorunda değilsin' diyor. Bunu fark etmediğim için kanser tekrar metastaz yaptı ve karaciğerime yerleşti. Yüzüstü yatamadığımı fark edince doktor kontrolüne gittim ve burada anlaşıldı. Karaciğerimde yeni bir kitle ile karşılaşınca yeni bir tedavi süreci başladı. Bu arada klinik araştırma hastası oldum. Yurt dışındaki bir firmanın ilacının üzerimde denenmesine müsaade ettim. Tekrar kemoterapi gördüm. O sırada karaciğerimdeki metastaz yapmış kanser hücrelerini yok ettik. Fakat 2,5 yıl süren bir tedaviydi" diye konuştu.
'10 YIL KARACİĞER METASTAZI İLE UĞRAŞTIK'
Karaciğerde 1 yıl sonra yeniden kanser hücresiyle karşılaşıldığını söyleyen Özaltun, "Tedaviler çok ağırdı. Sadece kendim için değil; çocuklarım için de yaşadım. Herhalde inanç, bana baş etmeyi öğretti. 10 kez ameliyat olmuş biri olarak hastaneler ile muhabbetim çok oldu. Dedim ki; sen bunu da halledersin. Yaklaşık 10 yıl karaciğer metastazı ile uğraştık. Takviye edici gıdalar da kullandım ve biraz da inandım. Karaciğeri bitirdik ama kanser hücresi benden vazgeçmeyip, akciğerime tutunmaya çalıştı. Şu anda aldığım koruyucu kemoterapiler var. Bana hiç yan etkisi olmuyor. Çalışma hayatımı sürdürebiliyorum" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha