Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'den 25 üniversitenin dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına girdiğini açıkladı. Özvar, "ODTÜ, İTÜ, Koç Üniversitesi listede, Bilkent, Boğaziçi, Sabancı kıl payı kaçırdı" dedi.

Dünyaca ünlü yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, 2024 Dünya Üniversite Sıralamasını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk üniversitelerinin sıralamadaki durumunu değenlendirdi. Özvar, 2 bin 963 üniversitenin değerlendirildiği ve bin 503 üniversitenin sıralandığı ‘QS 2024 Dünya Üniversiteleri'ne Türkiye'den 25 üniversitenin girmesinden dolayı duyduğu memnunuyeti dile getirdi.

Özvar, "Sıralamada Ortadoğu Teknik Üniversitesi 336, İstanbul Teknik Üniversitesi 404'ncü, Koç Üniversitesi de 431'nci sıradan ilk 500 arasına girdi. Bilkent'in 502, Boğaziçi'nin 514, Sabancı Üniversitesi'nin de 526'ıncı sırada yer alırken, ilk 500 üniversite hedefine oldukça yaklaştı. İstanbul, Hacettepe, Ankara ve Yıldız Teknik üniversitelerinin de içinde bulunduğu 10 üniversitemiz ile Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi de sıralamada ilk 1000 üniversite arasına girdi" dedi.

BİLİMSEL YAYINDA 17. SIRADAYA YÜKSELDİK

Prof. Dr. Özvar, Türkiye'nin son 20 yılda bilimsel doküman üretiminde dünyada 22. sıradan 17. sıraya yükseldiğini, yayın sayısının ise 72 bine ulaştığını vurgulayarak şunları söyledi:

"2023 yılında yayınlanan ‘Konulara Göre Dünya Üniversiteleri Sıralaması'nda Türk Üniversitelerinden 27 program dünyanın alanındaki ilk 200 programı içerisinde yer aldı. Bunlar arasında ODTÜ Petrol Mühendisliği dünyanın ilk 10 programı arasında yer alırken aynı sıralamada İTÜ Petrol Mühendisliği 47. sırada yer buldu. Gazi Üniversitesi ‘Eğitim' alanında dünyada 27. sırada yer adı.”

TÜRKİYE THE SIRALAMASINDA EN ÇOK TEMSİL EDİLEN ÜLKE OLDU

Öte yandan üniversitelerin ‘Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni gerçekleştirmedeki başarılarını ölçen uluslararası sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) da toplam 112 ülkeya da bölgeden bin 591 üniversitenin sıralandığı listeyi yayınladı. Türkiye 2023 yılında Dünya Üniversite Etki Sıralamasında en çok temsil edilen ülkeler arasında yer aldı.

THE sıralamasında İstanbul Teknik Üniversitesi 58'inci sıraya yerleşirken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi ilk 100-200, Hacettepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi 200-300 bandında yer buldu. Türkiye'den 2023 sıralamasında yer alan toplam üniversite sayısı ise 79'a yükseldi.

ULUSLARARASI ARENADA TANINIRLIK

YÖK'ün Türk üniversitelerinin uluslararası alanda tanınırlığının artırılması amacıyla birçok yeni proje hayata geçirdiklerini anlatan Özvar, bu çalışmalarla  ilgili şu bilgileri verdi:

“Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamındaki 23 Araştırma Üniversitesinin performansları yıllık olarak izlenmekte ve sonuçlar her yıl kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu yıl 250 milyon lira ayrıldı. Bunların üniversitelere dağıtımı da belirlenen 30 göstergeye göre hesaplanıyor. YÖK de akademik kadro desteği veriyor.”

EĞİTİM, ÖĞRETİM, ARAŞTIRMA

YÖK'ün bu yıl “Uluslararası Araştırmacı Projeleri” kapsamında doktora öğrencileri ve araştırmacıların dünyanın seçkin üniversitelerinde uluslararası standartlarda araştırma yapmalarına  destek olduklarını ifade eden Özvar, “Üniversitelerimizin uluslararası sıralamalardaki başarılarını takdir etmekle birlikte, vurgulamak istediğim nokta, üniversitelerin temel amacının eğitim, öğretim ve araştırma çıktılarının kalitesini kapsamlı bir şekilde artırmak olduğudur. Üniversitelerimizin bu hedeflere odaklandığı sürece, kurum ve kuruluşlara bağımlı olmadan başarıya ulaşacaklarına inanıyorum” diye  konuştu.

Editör: Yadigar Hanım