Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına sağlanan Vergi, Resim ve Harçlara kaç kez indirim yapıldığıyla ilgili soru önergesine cevap verdi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER KILIÇDAROĞLU'NDAN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER

Ak Parti hükümeti vatandaştan vergiyi son kuruşuna kadar alırken büyük şirketlere ise büyük kıyaklar geçiyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına sağlanan Vergi, Resim ve Harçlara kaç kez indirim yapıldığıyla ilgili soru önergesine cevap verdi.

5 şirkete toplam 128 kez vergi indirimi yapılmış

Ticaret Bakanlığının soru önergesine verdiği cevaba göre 10 yıl içerisinde Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Makyol İnşaat için 24, Kalyon İnşaat için 19 ve Limak İnşaat için de 19 kez Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgelerinde indirim yapıldığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasına cevap veren vekil Başarır, "Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği VRHİB’den yararlanmak için ihaleye muhakkak bir yabancı firmanın teklif vermesi zorunluluğu vardır. Toplam bu 128 İhaleye hangi yabancı firmaların katıldığı tarafımca takip edilerek kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadelerini kullandı.