Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Mağdur H.K.G’nin 6 yaşından beri şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetin devamında H.K.G, cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafında oyun olarak gösterildiği belirtildi. Bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sund

KEMİK YAŞI TESPİTİ

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikâyeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi. H.K.G.’nin o tarihte alının ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi. Soruşturmada esnasında H.K.G.’nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G’nin 21 yaşında olduğu tespit edildi.

TESTE BAŞKASINI SOKTULAR

Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir’de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. İle birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalara H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.’nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli’nin Mehmet Emin M.’ye kızarak “Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi” dediğini söyledi. H.K.G.’nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.’nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçundan soruşturma başlatıldı.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel

‘KEŞKE BABAM İLİŞKİYE İZİN VERMESEYDİ’

H.K.G cinsel istismarı ispatlamak için şüpheli Kadir İstekli ile olan konuşmalarını kayıt altına aldı. Bu kayıtlar bilirkişi raporu ile birlikte dosyaya sunuldu.

Dosyaya giren tapelerde 6 yaşında evlendirilen H.K.G ile sözde kocası Kadir İstekli arasında geçen diyalogların bir kısmı şöyle:

“H.K.G: Pendik’te gittiğim bir doktor vardı ya, o açık açık konuşmuştu benimle. Belki de haklıydı. ‘Bu adam sana 6 yaşında tecavüz etmiş, 6 yaşından 14 yaşına kadar her gün tecavüz etmiş…’ dedi.

Kadir İstekli: Tecavüzle ne ilgisi var… Nereye getiriyorsun lafı. Karının konuştuğu da saçmalık. Her doktora gitmeyeceğin işte. Anan da öyle demişti. Yani bu yolda olmayan doktorlar iyi karşılamaz, uygun karşılamaz diye söylemişti zaten.

H.K.G: Keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya değil mi?

Kadir İstekli: Yani orası öyle dediğin gibi de…

H.K.G.: 6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.

Kadir İstekli: Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.

H.K.G.: Ama telafi de olmuyor.

Kadir İstekli: Yani tam bir hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bir hareket. Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.

H.K.G.: Babam nasıl düşünmedi.

Kadir İstekli: Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyo. Bırak sende Allah Allah. Geriye dönülmüyo, dönülmüyo işte.

HKG: O yaşta bir adam düşünemez mi?

Kadir İstekli: Düşünememiş işte ne yapsın?

HKG: Yani kızım daha küçük 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi kaldıramaz mı. İnsan bunu bilmez mi?

Kadir İstekli: Düşünememiş. Düşünce araya girer engellerdi.

HKG: Hadi bi defa iki defa. Sonra gözetlersin. Nasıl desem. Kızının durumunu gözetlersin.

Kadir İstekli: Çözememişler…

HKG: Nasıl çözememişler?

Kadir İstekli: Dönülmüyo. Geri dönülmüyo işte.

HKG: İşte çünkü küçücüğüm. Anlam veremiyorum nasıl desem. Gerçekten çok zor. Benim açımdan da düşünmelisiniz. Babam da benim açımdan düşünmeli biraz, olaya benim gözümden bakmalısınız.”

KADİR İSTEKLİ İÇİN 67 YIL 10 AY HAPİS CEZASI TALEBİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Kadir İstekli hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarının zincirleme halde işlenmesinden dolayı artırım uygulanarak 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel  ve anne Fatıma Gümüşel hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Editör: Muharrem Kılı