Altılı masa 2 Ekim Pazar günü saat 14.00’te CHP Genel Merkezi’nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun evsahipliğinde toplanacak. toplantı gündeminde Cumhurbaşkanı adayının isminin konuşulması bekleniyor.

Toplantı öncesinde Kılıçdaroğlu, hem davet hem de gündem önerilerini almak üzere beş lideri tek tek ziyaret edecek. Partilerin kurmayları, ortak adayın açıklanacağı tarihin, seçimin zamanında yapılması halinde en erken 2023 ocak ya da şubat ayı olacağını ifade ederken, seçimin mayısa çekilmesi durumunda ise aralık ayında adayın açıklanabileceği belirtiliyor.

Kurmaylar konu ile ilgili “Son ana kadar aday açıklanmayacağı gibi son ana kadar bir isimle partiler kendisini bağlamaz. Ama elbette partilerin aday olarak görmek istedikleri kişilerin piar çalışmaları olacak” değerlendirmesini yaptı.

Kulis bilgilerine göre, ikinci turun ilk toplantısında, ortak ilkeler ve politikaların konuşulacağı, Cumhurbaşkanı adayının ismi yerine parlamenter sisteme geçiş sürecinde ülkeyi nasıl yöneteceği, yetkileri, yapması gereken işler gibi detayların değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

Ortak adayın nasıl belirleneceğine ilişkin de birkaç formül konuşulanlar arasında. Kulislerde, “Seçeneklerden bir tanesi aday gösterilecek kişinin kamuoyu desteği. Ama tek başına o da değil. Altı partiye, millete, devlete, kurum, kuruluşlara, bürokrasiye güven veren bir isim olması lazım. ‘Yüzde 50 artı 1’ açısından güven dediğiniz o, millete de güven vermesi lazım. Yüzde 50 artı 1’i alamıyorsa istediği kadar Türkiye’nin meselelerine vakıf olsun işe yaramayacak. Hem masanın güvenini hem devletin güvenini hem kamuoyunun hem milletin güvenini kazanabilecek bir isim olması gerekiyor” şeklinde konuşuluyor.

Anket seçeneğine ilişkin ise “Anket altı kişi, on kişi yarışa girsin, en yüksek oyu kim alsın, öyle bir çalışma olmaz. Sadece olabilecek isimlerin kamuoyu desteği görülmek istenir. Yoksa anketten kim çıkıyor, haydi masada konuşalım değil” görüşü dile getiriliyor. Kurmaylar adayın açıklanacağı tarihe yakın olası isim ya da isimlerin kamuoyunda daha yoğun tartışılacağına işaret ederek, “Kamuoyunun nasıl yaklaştığı görülür” değerlendirmesi yapılıyor.

Ortak adayı açıklama tarihi olarak ise en erken 2022’nin aralık ayı ya da 2023’ün ocak ayı olabileceği iddia edildi.

Editör: Yadigar Hanım