Mete Gazoz, Avrupa Şampiyonluğu ile 50'nci madalyasını kazandı.

Almanya'nın Essen kentinde 7-12 Mayıs'ta düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda Türk sporcular 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere 6 madalya kazandı. Klasik yay bireysel erkeklerde altın madalya elde eden milli okçu Mete Gazoz, olimpiyat ve dünya şampiyonunun yanına Avrupa şampiyonu ünvanını da ekledi. Milli sporcu Mete, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu ünvanını alan ilk okçu olmayı başardı.

Mete, 7 yıllık milli takım kariyerinde 50 madalya sığdırmayı başardı.

Dünya ve Avrupa Okçuluk Federasyonunun, şampiyona ve kupa organizasyonlarında Mete Gazoz, toplamda 24 altın, 10 gümüş ve 16 bronz olmak üzere 50 madalya töreni içinde yer aldı. Milli sporcu, bireyselde ise 14 altın, 3 gümüş ve 6 bronzla toplam 23 madalyayı koleksiyonuna ekledi.

Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada başarının ardında bir ekip çalışması olduğunu belirtti.

Mete Gazoz'un yanı sıra birçok sporcunun da önemli başarılar elde ettiğini anlatan Topaloğlu, "Mete elbette tarihi başarılara imza attı. Bir ülkenin ortak sevinci, mutluluğu, heyecanı oldu. Yaklaşık 12 yıl önce hayata geçirdiğimiz proje kapsamında milli takıma yetenekli isimleri kazandırdık. Teknik ekibimiz büyük emek verdi. Proje geri dönüşlerinin madalyayla olması stratejik planımızın doğru ilerlediğini gösteriyor. Mete Gazoz stratejik planımız dahilinde çalışıyor. Paris 2024 Olimpiyatları için de kalan süreyi maksimum düzeyde verimli geçirerek madalya mücadelesi vereceğiz." diye konuştu.

Okçuluk Milli Takımlar Teknik Direktörü Göktuğ Ergin ise sporcuların şampiyonalara hazırlanmaları için teknik ekiple yoğun bir enerji harcadıklarını söyledi.

Panathinaikos'ta Fatih Terim dönemi sona erdi Panathinaikos'ta Fatih Terim dönemi sona erdi

Sporcuların performansının artırılması için sportif, eğitim, dinlenme ve sosyal faaliyetler gibi çok yönlü düşünülerek planlamalar yapıldığını vurgulayan Ergin, "En büyük avantajımız federasyonun da desteklediği programa sporcularımızın sadık kalması. Birlikte çalışmamızı kolaylaştıran programla daha başarılı sonuçlar alıyoruz. Paris 2024'e şu an için 3 kişilik klasik yay erkek takım ve bir bireysel kadın kotamız mevcut. Mete Gazoz, Paris'e favori olarak gidecek. Sorumluluklarımızın ve beklentilerin farkındayız. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Habererk Haber Merkezi