Avrupa birliği Konseyi bugün, Schengen bölgesine seyahat etmeyi planlayan kişilerin vize için internet üzerinden başvuru yapmasına olanak sağlayacak yeni kuralları kabul etti. Schengen bölgesi, birçok iç sınır kontrolünü kaldıran 27 Avrupa ülkesinden oluşan bir bölgedir.

Aliyev'den İran'a başsağlığı mesajı Aliyev'den İran'a başsağlığı mesajı

Schengen vizesine çevrimiçi başvuru yapma imkanı vatandaşlar ve başvurunun işlenmesi açısından büyük bir gelişme olacaktır. Bu, seyahat edenler için başvuru sürecini basitleştirecek ve aynı zamanda daha hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebilecek ulusal idarelerin üzerindeki yükü de hafifletecek.

Bugün kabul edilen iki yönetmelik:

AB vize başvuru platformu oluşturacak. Birkaç istisna dışında Schengen vizesi başvuruları bu platform üzerinden yapılacak. Platformda vize başvuru sahipleri ilgili tüm verileri girebilecek, seyahat belgelerinin ve destekleyici belgelerinin elektronik kopyalarını yükleyebilecek ve vize ücretlerini ödeyebilecek.

Konsolosluğa şahsen gelmeyi gereksiz hale getirin. Prensip olarak şahsen başvuru yalnızca ilk kez başvuranlar, biyometrik verileri artık geçerli olmayan kişiler ve yeni pasaport alan  kişiler için gerekli olacaktır.

Editör: Habererk Com