Gazeteci Ardan Zentürk, PYD/YPG’nin ABD’nin desteği ile yeni bir Suriye Anayasası hazırladığını, aynı zamanda bu anayasayla bağlantılı olacak şekilde kendi anayasalarını oluşturduğunu söyledi.

Gazeteci Ardan Zentürk Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın liderliğini yaptığı ve PYD/YPG’nin kontrolünde bulunan alanda otonom ya da bağımsız bir yönetim kurulmak istendiğini söyledi.

ABD Kongresi tarafından Peşmergeye verilen hava savunma sistemlerinin PKK’ya da verileceğine ilişkin çok ciddi bilgiler gelmeye başladığını belirten Zentürk, PYD/YPG’nin, ABD’nin desteği ile yeni bir Suriye Anayasası hazırladığını, aynı zamanda bu anayasayla bağlantılı olacak şekilde kendi anayasalarını oluşturduğunu kaydetti.

Gazi evinde ölü bulundu Gazi evinde ölü bulundu

Zentürk, hazırlanan anayasa taslağının içeriğine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Ülkenin adı Suriye Arap Cumhuriyeti’nden, Suriye Demokratik Cumhuriyeti’ne dönüşüyor.Taslakta PKK kontrolündeki bölge 7 valilik zemininde tek bir yönetim altında birleştiriliyor. El Cezire, Deyr-i Zor, Rakka, Fırat, Münbiç, Tepqa, Afrin ve El Şehba. Yani Afrin’i de istiyorlar. Yönetimin adı Kuzey ve Doğu Demokratik Otonom Yönetimi. ‘Kürt’ lafını mahsus geçirmiyor Amerikalılar. Türkiye’yi delirtmemek için.

Bir Halk Meclisi kuruyorlar kendi bölgelerinde. Kendi yazdıkları anayasayı, kendi kanunlarını takip etmek için bir Anayasa Mahkemesi kuruyorlar. Bir de Merkezi Para ve Ödemeler Merkezi diye bir şey kuruyorlar. Şam’daki yönetimin Maliye Bakanlığı’na paralel bir Maliye Bakanlığı. Çünkü orda petrolleri var. Doğalgaz çıkaracaklar, oraya buraya satacaklar."

Editör: Habererk Haber Merkezi