Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Yanık, bazı programlara katılmak üzere Adana'ya gitti. Yanık, burada esnafın sığınmacılarla ilgili sorusu üzerine “Türkiye’nin sınır ötesi harekâtında bir terör devleti kurulmasına engel olacaksak bu bedele katlanacağız. Şimdi boşluk buldukça, temizledikçe oraları peyderpey gönderiyoruz. Biraz daha dişimizi sıkacağız” cevabını verdi. Yanık'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sığınmacılarla ilgili açıklamalarında "asla göndermeyeceğiz" söyleminin aksine bir açıklamada bulunması ise "Bakan Yanık görevden alınır mı?" sorusun gündeme getirdi.

Adana Valiliği, Adana Üreten Kadın Kooperatifleri Birliği, Yedipınar Gündüz Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'ni ziyaret eden Bakan Yanık, daha sonra esnaf ziyaretinde bulundu. Sığınmacılar nedeniyle yaşadıkları sorunları dile getiren esnaflara, "2023'ten sonra bunların hiç birisi kalmayacak" diyen Yanık, Suriye'nin kuzeyinin temizlenerek, sığınmacıların gönderileceğini söyledi. 

Yanık, şunları söyledi:

“Bu kadar şehidi boşuna vermiyoruz. Bu kadar insana da Türkiye’de boşuna kucak açmıyoruz. Bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan da Özgür Suriye Ordusu ayrı ayrı orada mücadele ediyorlar. Suriyeliler meselesinde hem maddi hem de sosyal anlamda sıkıştıran bir külfet olduğunu kimse inkar edemez. Muhalefet ısrarla terör devleti kurdurma tarafını gözden kaçırıyor, ‘Biz bunlara neden bakıyoruz’ diyor. Bunun birde arka planı var. 10 sene öncesine kadar İstanbul’da, Ankara’da bombalar patlıyordu. 30-40 insanımız aynı anda ölüyordu. Senin insanın ölüyor. Bütün bu süreç bıçak gibi kesildi. 1 FETÖ’cü hainler ordudan, emniyetten temizlendi. 2 terör kaynağında temizlendi. Türkiye’nin içerisindeki terörist sayısı 200’ün altında. Bu Türkiye tarihinde görülmemiş bir başarı. Suriyeliler meselesinde en fazla külfet yaşayan bakanlıklardan birisi benim. Birisi de İçişleri Bakanlığı. Çünkü çocuk ve kadınlara çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin sınır ötesi harekatında bir terör devleti kurulmasına engel olacaksak bu bedele katlanacağız. Amerika, 2 binden fazla konvoyla, tırlarla silah sevkiyatı yaptılar. Nereye gönderdiler, oradaki teröristlere gönderdiler. Biz onlarla orada mücadele ediyoruz. Suriye’nin kuzeyi YPG-PKK demektir. Şimdi peyderpey gönderiyoruz. Biraz daha dişimizi sıkacağız. 2023’den sonra bunların hiçbirisi kalmayacak.”

Bakan Yanık'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelileri hiçbir zaman göndermeyeceklerini söylediği açıklamalarının aksine yaptığı açıklama ise "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın görevden alınabileceği yorumlarını gündeme getirdi.

Editör: Yadigar Hanım