Türkiye, dünyada en çok kitap okuyan ülkeler arasında 18. sırada yer aldı.

Araştırmayı medya araştırma şirketi Ajans Press yaptı. Araştırmada kitap okuma endeksi, bireylerin haftalık olarak okumaya harcadığı zaman dilimini esas aldı. Basılı kitapların yanı sıra gazete, dergi ve çevrimiçi içeriklerin de dâhil olduğu her türlü okunabilir materyal araştırma ve puanlama kapsamında yer aldı.

Ajans Press'in İngiltere merkezli Global English Editing'ten aldığı bilgilere göre, dünyada kitap okumaya en çok zaman ayıran ülke Hindistan oldu. Hindistan’da ortalama her insanın haftalık 10 saat 42 dakika kitap okuduğu belirlendi.

Kitap okumaya en fazla vakit ayıran ilk 10 ülkenin 6’sı Asya’da yer aldı, 4 ülke ise Avrupa’dan sıralamaya girdi. Listede Tayland haftalık 9 saat 24 dakika ile ikinci, Çin haftalık 8 saat ile üçüncü sırada yer aldı.

İlk 10 içerisine giren diğer ülkeler ise sırasıyla Filipinler (7 saat 36 dakika), Mısır (7 saat 30 dakika), Çekya (7 saat 24 dakika), İsveç (7 saat 6 dakika), Fransa (6 saat 54 dakika), Macaristan (6 saat 48 dakika) ve Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) şeklinde sıralanıyor. Türkiye ise kitap okumaya ayırdığı vakitle listenin 18'inci sırasında bulunuyor.

Ajans Press’in 15 bini aşkın yazılı basın, TV kanalı ve internet sitesini tarayarak gerçekleştirdiği medya incelemesine göre ise kitapların medya istatistikleri belli oldu. Medya kaynaklarında, 2019 yılında kitaplarla alakalı 640 bin 509 haber içeriği tespit edilirken, 2020 yılında 606 bin 820 haber, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde ise 586 bin 253 haber yansımasına rastlandı.

Medyaya yansıyan haber içerikleri incelendiğinde, yayınların en fazla kitap fuarlarına ilgi gösterdiği görüldü. Medyada yer alan kitap haberlerinin yüzde 56’sını fuar ve fuar içerikli haberler oluşturdu.

Editör: Yadigar Hanım