Oda TV'nin haberine göre, Belediyeye ait işçilerin milletvekilinin şahsına ait villada çalıştırılmasının yanı sıra HRP 36 plakalı Ford Transit Marka Minibüs ile de söz konusu villada çalıştırılan işçilerin taşındığı gözlendi. Skandala konu talimatı ise yine AKP'li olan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın verdiği öğrenildi.

“DEVLET ELİYLE PERİŞAN EDİLDİK”

Halka hizmet etmesi için milletten toplanan vergilerle çalıştırılan işçilerin AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek’in emrine sunulmasına tepki gösteren ancak isminin açıklanmasını istemeyen bazı Bucuk Köyü sakinleri yaşananlara isyan etti.

Köylüler, “Haluk İpek’in villa inşaatında Sincan Belediyesi’nin yanı sıra Kazan Belediyesi’nin işçileri ve iş makinaları da kullanıldı. Devasa villa arazisine belediye kamyonlarıyla binlerce fidan getirilip, belediye işçileri kullanılarak dikildi. Bu villa buraya yapıldıktan sonra köyümüz ve hayvanlarımız susuz kaldı. Biz burada adeta devlet eliyle perişan edildik, yetkililerden ve sayın Ankara Valimizden yardım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“O DÖNEM İHALE KAPMAK ADINA O VEKİLİN HEMEN HER İŞİNİ GÖRDÜLER”

Tolga Koç isimli bir vatandaş ise villanın yapım aşamasıyla ilgili çok ciddi iddialar ortaya attı. İşte dudak uçuklatan o iddialar:

“Ben bizzat yapım aşamasından önce çalıştım orada. Yapım aşamasında da bir çok iş adamı ve siyasiden yararlanıldı. Villa henüz yapılmamışken Kazandan fidan dikmek için ekip geldi, ekiptekilerin söylediklerine göre 5 kuruş çıkmamış adamın cebinden. İşçi ücretlerini geçtim yüzden fazla fidan dikildi. Hatta yanlışım yoksa 3-4 kamyonet fidan geldi. Fidanlar için de para ödenmediğini duydum.

Villanın yapımında yoktum ancak hafriyat için giden iş makinelerinin ait olduğu işletmeyi ve hiç para almadıklarını da biliyorum. O dönem ihale kapmak adına o vekilin hemen her işini gördüler ve büyük zarara uğradılar. Araziyi bilenler bilir yolu dar ve virajlıdır, bir kaç iş makinesi da zarar gördü işletmenin. Oraya bel bağladıkları için işçilerinin parasını aksattılar, büyük borçlara girdiler. Villanın aşağısındaki köylü yıllardır su şebekesi beklerken o villanın inşaatı başlamadan su gelmişti oraya. Rantla ve kişiliğiyle ilgili O vekilin daha nelerini biliyorum ancak burada söylemem sakıncalı olabilir. O dönemler yer aldığı partiye sıcak bakıyordum ama kendisini uzaktan da olsa tanıyınca gördüm iç yüzlerini. İnşallah medyada vs. yankı bulur da sıyrılamaz bu işten.”

HALUK İPEK NE YANIT VERDİ

Konuya ilişkin kendisini aradığımız AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek, söz konusu villanın kendisine ait olduğunu doğruladı ancak, Sincan Belediyesi işlerinin villasında çalıştıklarından haberdar olmadığını söyledi.

3-4 yıl önce villayı kiraya verdiğini anlatan İpek, Odatv'nin ısrarla "Kime kiraya verdiniz" yönündeki sorularını yanıtsız bıraktı ve "Kira Kontratına bakmam gerek" diyerek karşılık verdi. İpek, Odatv'ye yukarıdaki ifadeleri kullandı ancak çevredeki köy sakinleri villaya, AKP'li vekil Haluk İpek'den başka kimsenin gelip gitmediğini söyledi.

Ali Türkaslan / Kayseri

Odatv.com

Editör: TE Bilişim