Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde seçimin Mayıs ayında yapılacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan'ın açıklaması, milletvekili adayı olmak isteyenleri harekete geçirdi. 

AKP’de aday listelerinin yavaş yavaş oluşmaya başladığı bildirilirken, bazı vekiller arasında 3 dönem kuralı endişesi yaşanıyor. 3 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra görevi bırakmak ya da ara vermek zorunda kalan milletvekillerinin isimleri de belli olmaya başladı. AKP içerisinde 3. dönem kuralına takılacak 65 isim olduğu belirtilirken, bu isimlerin başında Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı ve Fatih Şahin gibi isimler geliyor.

İŞTE SEÇİLEMEYECEK O İSİMLER

Odatv’nin derlediği bilgilere göre, kurala takılan isimlerin başında eski Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan yardımcısı Hayati Yazıcı, Genel Sekreter Fatih Şahin, Medya ve Tanıtım Başkanı Hamza Dağ, Ulaştırma Eski Bakanı Ahmet Arslan, MKYK üyesi Öznur Çalık, Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ve Ardahan Milletvekili Orhan Atalay geliyor.

Bu isimlerin 2023 seçimlerinde aday listelerinde gösterilip gösterilmeyeceği ise henüz kesinleşmedi.

3. DÖNEM KURALI NEDİR?

Bu kurala göre AKP’de bir kişi ancak 3 dönem milletvekilliği yapacak. Sonrasında görevi bırakmak ya da ara vermek zorunda.

ERDOĞAN’DAN SEÇİM AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan Antalya'da 'Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda' programında seçimle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Durmak yok yola devam. Önümüzde uzun bir yol var. Şurada artık bir 4-5 ay gibi dönemde ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları yoğun bir çalışma yapıp, inşallah sandıkları patlatırcasına bir neticeyi alacağız. 2023'ten sonrasını da Türkiye'de biz imar edeceğiz. İşimiz çok. Cumhuriyet'imizin 100. yaşını kutlayacağımız 2023’te ülkemiz aynı zamanda demokrasi tarihinin en kritik seçimlerinden birini yapacaktır.

Belki tarihini birazcık öne alacağımız seçimlerle ilgili hazırlıklarımızı zaten uzun bir süredir yürütüyorduk. Birileri kendi iç kavgalarıyla zaman harcarken, biz ülkemize ve milletimize bundan sonra vereceğimiz hizmetleri en ince detayına kadar çalıştık. Türkiye'yi ve Türk milletini, birilerinin ayak oyunlarına, ihtiraslarına, yüksek gerilim hattına mahkum etmemekte kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Editör: Yadigar Hanım