AKP’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim çalışmaları hız kazanırken, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasına yönelik hesaplar yapıldığı ortaya çıktı.

AKP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantısında da muhalefetin seçimler öncesindeki durumunun değerlendirildiği, 6’lı masanın bugüne kadar gerçekleştirdiği 10 toplantıdan net bir sonuç çıkmadığının ele alındığı bildirildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “6’lı masanın bu dağınık görüntüsü nedeniyle rüzgâr AKP’ye, Cumhur İttifakı’na döndü” dediği öğrenildi.

Son seçim anketlerinin de değerlendirildiği öğrenilen toplantıda AKP Ar-Ge ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen’in anketlerde AKP’nin oy oranının yüzde 41’e yükseldiğini açıkladığı, Erdoğan’ın, AKP’nin emeklilikte yaşa takılanlar, sözleşmelilere kadro gibi sorunları da çözdüğünü ifade ettiği, kurmaylarına bu değerlendirmeleri halka anlatma talimatı verdiği bildirildi.

14 MAYIS İÇİN İNCE HESAPLAR YAPILIYOR

Kulislerden sızan bilgilere göre, seçim çalışmalarına da hız verene AKP'de partililer, Erdoğan’ın talimatıyla partinin daha önce hazırladığı seçim beyannamelerini de kıyasladı. “AKP’nin, daha önceki beyannamelerinde yer alan vaatlerinin yüzde 85’inin tamamladığı” ileri sürülürken, yeni seçim beyannamesinin ise “daha anlaşılır ve net bir şekilde yazılması” kararı alındı. AKP, “Türkiye’nin 14 Mayıs’ta seçime gitmesi” için de “ince hesap” üzerinde çalışıyor. Partide, “Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması artık yavaş yavaş netleşiyor” değerlendirmesi yapılırken AKP’nin üzerinde çalıştığı seçim takviminin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Buna göre, eğer muhalefet Cumhur İttifakı’nın “seçimleri mayıs ayına çekmesi teklifine” onay vermezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Mart’ta, anayasadaki “TBMM’yi fesih yetkisini kullanacağı” belirtiliyor. Kararın da 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçim süreci resmen başlamış olacak ve 60 günlük süre işleyecek. Söz konusu sürenin sonundaki ilk pazar günü de “net olarak 14 Mayıs’ı işaret ediyor.” 

TARİHİNİN GÜNCELLENMESİ

Öte yandan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, katıldığı bir televizyon programında, seçim tarihiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Genele dair; haziranda tatil zamanının başlaması, üniversite sınavların o dönemde olması; diğer taraftan bu senenin hac dönemine rast gelmesi, birçok vatandaşımızın yurtdışında olma durumu sebebiyle seçim tarihinin güncellenmesi noktasında bu konuyu biz de müzakere ediyoruz. Bu konuyu kamuoyu da tartışıyor. Sayın Bahçeli de bu şekilde ifade ettiler. Dolayısıyla bu şartlardan dolayı seçim tarihinin bir nebze güncellenmesi konusu söz konusu olabilir” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ bunun bir “Erken seçim olmadığını, 2023 yılı içinde yapılacak hiçbir seçimin ‘erken seçim’ olarak nitelendirilemeyeceğini” ifadelerini dile getirdi. 

Editör: Yadigar Hanım