AKP’de yerel seçimler öncesi kazanların kaynadığı, bazı isimlerin adaylık nedeniyle birbirine düştüğü öğrenildi.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP'nin içinden sızana kulis bilgilerini aktardı. Babacan kulislere dayandırarak kaleme aldığı yazısında, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in Dışişleri Bakanı olmadığı için çok mutsuz olduğunu, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın ise "siyasetle vedalaşmış gibi" olduğunu yazdı.

Babacan, "AKP’lilerin gündemi başka: Makam, koltuk, adaylık" başlıklı yazısında eylül sonunda yapılması öngörülen olağanüstü kongre için MKYK üyeliği planı yapanların az olmadığını söyledi. Kongre sonrası en büyük değişimin MKYK ve MYK’da yaşanacağına değinen Babacan, "Bu kadrolarda yer alma olasılıkları düşük olanlar, kendi illerindeki belediye başkanlıklarına talip. Henüz bir görevlendirme yapılmayan Faruk Çelik ve Mustafa Şentop gibi isimlerin genel merkezde görev bekledikleri var. Binali Yıldırım, neredeyse siyasetle vedalaşmış gibi" dedi.

Yazısında, AKP Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz’un seçim bölgesi Sakarya'da belediye başkan adayı olmak istediğini dile getiren Babacan, Erdoğan’ın Babacan ile bir dönem daha çalışacağının düşünüldüğünü aktardı.

Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in görevden alınmasına kesin gözüyle bakıldığını ileten Babacan, partinin sözcüsü Ömer Çelik’in ise "eski tadının olmadığını" belirterek, Çelik'in Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmediğinden beri mutsuz olduğu bilgisini paylaştı.

Babacan, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Genel Başkan yardımcılarından Hamza Dağ’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını istediği yazıldı-çizildi. Ancak etkili bir siyasetçi olmadığı için pek mümkün görünmüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın adı İstanbul adayı yapılacağı iddiaları partide pek karşılık bulmadı. Siyasi bir figür olmadığı için başarılı olamayacağını öne sürenler var. Partide, İstanbul Belediye Başkan adaylığı için daha güçlü isim arayışları sürüyor. Murat Kurum’un adı bir süreden beri İstanbul için değil, Ankara için dillendiriliyor. Ankara eski milletvekili, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın Ankara büyükşehir için adayı olması için kulis yapanlar var ama kendisinin bu görevi istemediği dile getiriliyor."

Editör: Yadigar Hanım