AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kapatma davası gündemde olan HDP'ye terörle arasına mesafe koyması tavsiyesinde bulundu.

Kurtulmuş, son siyasi gelişmelere ilişkin çarpıcı çıklamalarda bulundu. HDP'ye kapatma davasına ilişkin görüşünü "Başından itibaren bizim çizgimiz bellidir. Terörle siyasete arasına mesafe konulması gerektiğini söylüyoruz. Bizim HDP'ye baştan beri çağrımız hep oydu. Terörle arasına aşılmaz duvarlar örün. Milyonlarca kişinin oy verdiği bir siyasi partisiniz. Bunun yolu dostluktan, kardeşlikten geçiyor." sözleriyle dile getiren Kurtulmuş, kendilerinin de terörle aralarına kalın duvarlar koyduklarını söyledi.

Kurtulmuş, HDP'ye "yeni bir sayfa"nın hangi durumda açılabileceği yönündeki soru üzerineyse "Temel koşulu HDP'nin dağla, silahla arasına mesafe koyması. Hem Türkiye demokrasisine faydası olur. Bakıyorsunuz bir milletvekilinin teröristle fotoğrafı çıkıyor. Parlamentodaki bir partiyi gayrimeşru haline getiren bunlardır. HDP demokratik dil kullanmalı" yanıtını verdi. 

Partisinin seçim hazırlıkları hakkında da bilgi veren Kurtulmuş, "AK Parti seçim çalışmalarına çoktan başladı. Ekim 2021'den bu yana strateji heyeti toplantımız var. Partinin önemli isimleri var. Bendenizin başkanlığında süren strateji heyeti toplantılarımız var. Büyük bir külliyat oluştu toplantılar içinde. Halkın gözünde çok iyi anlaşılacak bir seçim beyannamesi oluşturulacak. Ana çerçevesini oluşturduk. Seçim beyannamesi konusunda ilk hareket eden parti biziz. Kampanya seçim ilan edildikten sonra başlayacak. Zaten biz her zaman alandayız. Kim benim görüşüm var diyorsa onu dinliyoruz" dedi.

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, seçimin ne zaman yapılacağına ilişkin ise "Henüz net olarak takvim söylemek mümkün değil. Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez" diye konuştu. 

Editör: Yadigar Hanım