AKP kendi vekil sayısını artıracak formülü buldu.

AKP’nin değişiklik hazırlığında olduğu Siyasi Partiler ve Seçim Yasası taslağında sona gelinirken, çalışmalara ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

"HİÇBİR SUÇ DUYURUNUZ TÜRKİYE'NİN HUZURU İÇİN MÜCADELEMİZİ ENGELLEYEMEZ" "HİÇBİR SUÇ DUYURUNUZ TÜRKİYE'NİN HUZURU İÇİN MÜCADELEMİZİ ENGELLEYEMEZ"

Düzenlemenin yasalaşması halinde, siyasi partilerin aldığı hazine yardımı, seçim barajı, ittifak barajı ve seçim bölgelerindeki vekil sayılarına ilişkin birçok konuda değişiklik yaşanacak.

İktidar partisi bir süredir üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasası taslağına son şeklini vermeye hazırlanıyor. Yapılan düzenleme, siyasi partilerin aldığı hazine yardımı, seçim barajı, ittifak barajı ve seçim bölgelerindeki vekil sayılarına ilişkin hazırlıkları içeriyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Hazine yardımından yararlanmak için seçimde en az yüzde 7 oy alma şartı getirilecek. Bu oran daha önce yüzde 3'tü.

Hazine yardımının kesilmesin ilişkin Siyasi Partiler Yasası'na “terörle bağı olan ve suça dahil olan parti tüzel kişiliklerinin Hazine yardımının kesilmesi" şeklinde bir madde eklenecek. Söz konusu karar bir yargılama sonucu alınabilecek.

Habere göre seçim barajı ve ittifak barajı yüzde 7 olacak.

Bunun dışında seçim bölgelerinde de en fazla 7 vekil olmasına karar verildiği de belirtiliyor.

Habere göre, seçim bölgelerinde en fazla 7 milletvekili olması durumunda yapılan simülasyonda, partilerin milletvekili sayılarındaki değişimler de ana hatlarıyla hesaplandı. Formüle göre, bu sistemin AKP'nin artı 12, CHP’nin 7 milletvekili kazanacağı, MHP, İYİ Parti'nin ve HDP’nin ise 3 veya 4 milletvekili kaybetmesi sonucunu doğurabileceği belirtiliyor.