AKP’den seçim barajı hakkında önemli açıklama geldi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yeni sistemin ittifakları zorunlu kıldığını belirterek, ''Mevcut bu ittifaklar çerçevesinde seçim barajının fiilen bir karşılığı kalmadı'' ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Türkiye'de siyasi koşullar bakımından erken seçimi doğuracak "hiçbir neden olmadığını" savunurken, yeni sistemin partilerin bloklar halinde seçime girmelerini gerektirdiğini söyledi.

Kurtulmuş, "mevcut bu ittifaklar çerçevesinde seçim barajının fiilen bir karşılığı kalmadı" diye konuştu.

ERKEN SEÇİM İÇİN İKİ TEMEL KURAL OLMASI LAZIM

Muhalefetin bir demokraside her zaman erken seçim isteyebileceğini söyleyen Kurtulmuş, "Çünkü muhalefetin iktidara gelmesi için sandığın önüne gelmesi lazım. Ama sonuçta erken seçim olabilmesi için iki temel kuralın olması lazım. Bunlardan bir tanesi siyasi atmosferin buna müsait olması lazım.

Yani mevcut hükümetin ülkeyi yönetemez durumda olması lazım, ciddi başarısızlıklar içinde olması lazım, halk desteğinin ortadan kalkmış olması lazım. Diğer muhalefet partilerinin yaptığı kamuoyu araştırmalarında bile AK Parti, ikinci parti ile arasındaki fark neredeyse yarı yarıya bir şekilde Türkiye’de açık ara birinci parti olarak çıkıyor. Siyasal şartlar bakımından erken seçimi doğuracak hiçbir neden görünmüyor.

İkinci nedense, siyasi şartlar olmuş olsa bile bunun bir de siyasi matematiği söz konusu. Bu anlamda şu anki parlamento aritmetiği içerisinde hiçbir şekilde parlamentodan erken seçim kararı çıkacak bir çoğunluk oluşmaz. Dolayısıyla bunların ben, hükümeti köşeye sıkıştırmak, gündemi bir şekilde erken seçim üzerinden yormak anlamına gelecek bir gündem çalışması olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

KOÇ'UN KAZANDIĞI VE İPTAL EDİLEN YAT LİMANI İHALESİ YENİDEN YAPILIYOR KOÇ'UN KAZANDIĞI VE İPTAL EDİLEN YAT LİMANI İHALESİ YENİDEN YAPILIYOR

TÜRKİYE'NİN ERKEN SEÇİM GÜNDEMİ YOK

Erken seçim üzerinden Türkiye siyasetinde yeni bir gündem ve bir kapı aralamak istiyor olabileceğini savunan Kurtulmuş, "Çok açık söylüyoruz, bir erken seçim gündemi Türkiye’nin yoktur. Bu kadar önemli meselelerimizi konuştuğumuz ve önemli adımları attığımız bir ortamda hükümet, sayın Cumhurbaşkanımız, halkın verdiği yetkiyi son vaktine kadar yani bu dönemin son noktasına kadar kullanacaktır. O da 2023’ün yaz aylarında yapılacak olan seçimdir.

Hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hem milletvekili seçimleri yapılacaktır. Ardından da 2024’te yine Anayasa’nın gereği olarak Türkiye yerel seçimlerini yapacaktır. Türkiye’de şu gün itibarıyla erken seçim gündemi yoktur, bunu tamamıyla siyasetin yapay gündemi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim." dedi.