"Türban serbestisi"ni içeren anayasa teklifi kapsamında partilere ziyarette bulunan Bekir Bozdağ ve heyetinin kapısını çaldığı partilerden birinin de HDP olması Türk kamuoyunda eleştirilerle karşılanmıştı.

Bu ziyaretin ardından konuşan AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de katıldığı bir canlı yayın programında yaptığı çıkışla tartışmaları da daha da alevlendirmişti. "HDP legal bir partidir. Onların desteğine ihtiyacımız var" demişti.

mehmet ali cevheri

Cevheri son olarak Medyascope’a yaptığı açıklamada, “Yeni bir çözüm süreci mi başlıyor?” şeklinde gelen sorusuna: “Şimdi  tabii, neden olmasın” yanıtını verdi.

“Şimdi tabii, neden olmasın? Uzatılan bu eli HDP değerlendirirse, bu anayasa çalışmasına müspet manada destek verirse… HDP’nin sorunu, Türkiye partisi olup olmaması. Biz arzu ediyoruz ki; HDP, Türkiye partisi olsun, terör ile arasına bir mesafe koysun. Bizim AK Parti olarak bir duruşumuz ve çizgimiz vardır. Dolayısıyla ülkenin birliği bütünlüğü noktasında, gönderde Türk bayrağının dalgalanması noktasında hassasiyetimiz var. Bu, bizim kırmızı çizgimiz ve hiçbir zaman taviz vermeyiz. Dolayısıyla ben düşünce olarak AK Parti’de siyaset yapan ve şeref ile bu görevi yürüten bir insanım. Irki manada siyaset yapan partilerle benim uzaktan yakından bir ilgim yoktur. Onu da özellikle belirteyim. Dolayısıyla inanç, düşünce ve fikir olarak benim düşüncelerimi ve fikirlerimi savunun bir parti olduğu için ben AK Parti’deyim."

Editör: Habererk Haber Merkezi