Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde facia yaşandı. Barınakta görevli bir işçinin elindeki kürekle köpeğin başına vurarak öldürdüğü görüntüler sosyal medyada da yayılınca tepkilere neden oldu. Çevredeki görevlilerin müdahale etmemesi de büyük tepki topladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan ilk açıklamada olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilerek, "Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır" denildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise "Hayvan Rehabilite Merkezimizde hepimizi derinden sarsan olayı gece inceledik, sorumluları açığa aldık, suç duyurusunda bulunduk ve şüpheliler gözaltına alındı. Süreci tüm yönleriyle sonuna kadar hassasiyetle takip edeceğiz" ifadesini kullandı.

2 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili soruşturma başlatırken, 2 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Hayvan barınağındaki köpeğin hunharca öldürülmesi kentte de infial yarattı. Konya Hayvan ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, barınakta 4 bine yakın köpeğin olduğunu ve köpeklere sürekli işkence yapıldığını iddia ederek, "Barınağa 4 yıldır işçi ve veterinerlerin dışında kimse alınmıyor. Adamlar kürekle köpeğe vurup öldürürken kimse itiraz etmiyor ve seyrediyor. Bu da burada bu öldürmelerin normal bir durum haline geldiğini gösteriyor. Hayvansever arkadaşlarımız bu kan donduran görüntüleri görür görmez barınağa koştular, ancak içeriye alınmadılar. Barınağa giden yol polis tarafından kapatıldı. Kimsenin barınağa ulaşılmasına izin verilmiyor. Burada çok büyük suçlar işleniyor. Bu yüzden buraya işçi ve veterinerler dışında kimse alınmıyor. Daha önceki yıllarda barınağa kaç köpeğin geldiği ve bunların kaçının öldüğü 4 yıl öncesine kadar açıklanıyordu. Ama mevcut Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın gelmesiyle birlikte bu bilgiler verilmemeye başladı" dedi. 

"BARINAKTA KÖPEKLERİN AÇLIKTAN BİRBİRLERİNİ YEDİĞİ GÖRÜNTÜLER VAR"

Bir hayvanseverin barınağa girdiğini ve köpeklerin açlıktan birbirlerini yediğini görüntülediğini anlatan Sürmeli, “Bu görüntülerin ardından barınağa girmeyi başaran bir hayvan sever arkadaşımızın çektiği görüntüler de kanımızı dondurdu. Görüntülerde aç köpeklerin birbirlerini yediği görülüyor. Öve öve bitiremedikleri bu  barınakta hayvanlar birbirlerini açlıktan nasıl yiyebilir? Bu kamp tam bir Nazi kampı” diye konuştu.

“YASA İHLAL EDİLİYOR”

Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'nun konuyla ilgili yasal süreci başlatacağını anlatan Sürmeli, şöyle devam etti: "Konuyla ilgili belediyede yetkililerle görüşüldü, kendileri konuyla ilgili gerekenin yapılacağı hususunda teminat verdiler. Biz de onlara gereken yapılırken derneklerin görüşlerinin alınması gerektiğini ilettik. Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da konuyla ilgili yasal süreci başlatacak. 5199 sayılı yasa ve 26166 sayılı yönetmelik iptal edilmeden kesinlikle kısırlaştırılmış hayvanlar barınağa kapatılamazlar. Bu yasa ihlalidir."

BULAN: KÖPEKLERİN AÇLIKTAN BİRBİRİNİ YEDİĞİNİ GÖRDÜM

Haber üzerine rehabilitasyon merkezine giden Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan ise olayın sosyal medyaya yansıdığından daha korkunç olduğunu ifade ederek, köpeklerin açlıktan birbirini yediği anlara şahit olduğunu söyledi.

Görüntülerin sosyal medyada gündem olmasının ardından barınağa girişlerin polis ekipleri tarafından engellendiğini anlatan Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Türkiye’nin birçok yerinden gelen hayvanseverlerin barınağa girmesine izin verilmiyor. Yollar kapatıldı. Bu, kanunsuzluktur. Ben bizzat içeri girdim. Birçok yuvada mama yok. Hayvanlar açlıktan birbirini yiyor. Zaten küpeli hayvanları toplamaları kanunsuz. Belediye görevlileri geldi. Şu an içerdeler ve muhtemelen ölen köpekleri toplayıp gizleyecekler. Burada kanun dinlemiyorlar. Bütün bunlar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın talimatıyla yapılıyor. Konya’da buna benzer birçok katliam yaşandı. Kimse bunlara karşı bir önlem almadı. Erdoğan da burayı överek Türkiye’ye örnek gösterdi. Burası bir köpek hapishanesi. Konya’da son yüz yılın en büyük katliamı yaşanıyor” açıklamasında bulundu.

VALİLİK'TEN KINAMA

Olay üzerine Konya Valiliği’nin sosyal medya hesabından bir kınama mesajı yayınlandı. Paylaşımda "Canlılara yapılan her türlü eziyeti şiddetle kınıyoruz. Konu, adli-idari tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilip gerekli müeyyide ve tedbirler uygulanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

ERDOĞAN REHABİLİTASYON MERKEZİNİ ÖRNEK GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti dönüşü uçakta, Bitlis’te kuduz köpeğin 11 yaşındaki Mustafa Ertekin’i ısırması ve çocuğun hayatını kaybetmesi olayının sorulması üzerine "Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var" açıklamasında bulunmuştu.

Editör: Yadigar Hanım