AKP iktidarının, kötüye giden ekonomiyi düzlüğe çıkarmak ve deprem bölgesine kaynak aktarmak amacıyla getirdiği ek vergiler için bir öneri daha geldi. AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi Metin Külünk Türkiye’de yaşayan zenginlerin ek vergi alınmasını teklif etti.

İktidarın akaryakıttan alınan ÖTV vergisine getirdiği fark ile bütün ürünlere arka arkaya zam gelmeye devam ediyor. ÖTV ile akaryakıt ürünlerine tek seferde gelen 6 TL’lik zamma tepkigösteren Metin Külünk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı ÖTV kararını "kirli bir operasyon" olarak nitelendirmişti. Külünk'ten vergiye yönelik yeni bir çıkış daha geldi.

“SERVET SAHİPLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Metin Külünk, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, Türkiye'nin 50 bin - 100 bin zenginini göreve davet ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ek vergi ödeme talebinde" bulunmalarını istedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin sebebinin deprem, pandemi ve savaş olduğunu savunan Külünk, bu maliyetlerin karşılanması ve devletin ayakta tutulması gerektiğini vurguladı.

Vergi zamlarının sadece dar ve orta sabit gelir düzeyindeki vatandaşlara yüklenilmemesi gerektiğini dile getiren Külünk, paylaşımında şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk 50.000 ve 100.000 zenginini göreve davet ediyoruz.

Çıkın ve Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenin.

Bu süreçte biz de servet sahipleri olarak içinden geçtiğimiz zorlu süreçte devletimizin zarar almadan süreci yönetilebilmesi için ek vergi talep ediyoruz deyin. ????????????????????????

????????????????????

Evet dünya ekosistemi türbülansı içerisinde Türkiye doğal olarak bu türbülanstan etkileniyor.

Pandemi,

savaş, deprem gibi çok büyük olaylar büyük maliyetler ortaya çıkarmıştır.

Elbette bu maliyet karşılanmak durumundadır.

Ve devletimizi ayakta tutmak zorundayız.

Ancak bu ayakta tutma sorumluluğu sadece dar ve orta sabit gelirlilerin üzerine yüklenemez.

Emekçiler,

sabit ücretliler, esnaf; yani toplumun yaklaşık%70'i dolaylı vergileri ile bütçenin oluşumunda en büyük pay sahibi iken bu ülkenin servet sahipleri sermaye sahipleri her şartta kazanmaya odaklanmış sermaye gücünün hiçbir şey olmamış gibi gelişmeleri kenardan izlemesi kabul edilemez.

Bunun ötesinde bu yükü sadece aziz milletimizin her şartta bu ülke için mücadele etme noktasına tereddütsüz yükleneceği beklentisi ile; esnaf, işçi, çiftçi, dar gelirli, ücretli, emekli ve köylüye bu işi bırakarak "biz nasıl olsa her şartta kazanmak durumundayız" diyen büyük sermaye sahiplerine sesleniyoruz: bu taşın altına elinizi koymak zorundasınız. Değilse bu ateşin herkesi yakacağından hiç şüpheniz olmasın.

Türkiye’nin ilk 50.000 ve 100.000 zenginini göreve davet ediyoruz. Çıkın ve Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenin.

Bu süreçte biz de servet sahipleri olarak içinden geçtiğimiz zorlu süreçte devletimizin zarar almadan süreci yönetilebilmesi için ek vergi talep ediyoruz deyin.

Taşın altına gövdesini koyan milletimizin yanında durun”

Editör: Yadigar Hanım