AKP'nin seçim anketlerindeki oyun günyüzüne çıkarken yapılan araştırmaya göre anket şirketlerine para vererek farklı sonuçların çıkmasına neden oldu.

İstanbul’daki AKP’li Güngören Belediyesi’nin, sosyal medyada ve katıldıkları televizyon programlarında iktidarı savunan, yandaşlara ait anket şirketlerine binlerce lira ödediği ortaya çıktı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Güngören Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Uyanık, belediyenin Denetim Komisyonu Raporu’na karşı şerh raporu hazırladı. CHP’li Uyanık, belediyenin  ödeme yaptığı iki şirkete mercek tuttu.

Uyanık’ın raporunda, CNN Türk canlı yayınında tırnaklarını kesmesi ile gündem olan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hakan Bayrakçı’nın sahibi olduğu Sonar Araştırma Şirketi’ne belediye kasasından 2022’de 150 bin TL ödendiği belirtildi.Belediyenin ödeme yaptığı araştırma şirketleri Bayrakçı ile sınırlı değil. Yeni Şafak gazetesinin de yazarı olan İhsan Aktaş’a ait Genar Araştırma Şirketi’ne de 200 bin TL ödeme yapıldığı tespit edildi.

10 YILDA 57 AYRI İHALE

Genar Araştırma, kamudan son 10 yılda 57 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 22 milyon TL’yi buluyor. Şirketin en fazla ihale aldığı yerlerin başında da AKP’li Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geliyor. Genar, Bağcılar Belediyesi’nden 9, AKP döneminde İBB’den 8, AKP’li Tuzla Belediyesi’nden 7, Başakşehir Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 5’er ihale aldı. Ayrıca şirketin RTÜK, üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlardan da ihaleler aldığı öğrenildi.

Editör: Ali Özyiğit