İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da görev yapan muhtarlarla iftarda bir araya geldi. Muhtarların yetkilerinin elinden alındığını söyleyen Akşener, “Çünkü Sayın Erdoğan ve arkadaşları seçilmişleri sevmiyor. Üzgünüm bunu söylemek zorundayım" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen programda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da görev yapan muhtarlar ve aileleriyle bir araya geldi. 

“MUHTARLAR ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞ MİLLET TEMSİLCİSİ DURUMUNA GELMİŞTİR"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Bunun anlamı şudur. Bir milletvekilinden daha fazla oy alan seçilen muhtar, kendini seçenlere hesap verir. Onların arkasında durur, onların her şeyini bilir. Bunu bilen muhtar o mahallede sığınmacı kaç kişi var bilir. O mahallede uyuşturucuyu kim satıyor bilirdi. Gençleri nasıl koruyacağını bilirdi. Karısına veya ailesine şiddet uygulayan adamla nasıl konuşulacağını bilirdi. Esas mesela muhtarların elinden bunlar alındı. Şimdi bir siyasi partinin, yani AK Partinin mahalle temsilcisi sizin yerinizi alsın diye bunların hepsi yapıldı. Bu olayları çözeceğiz biz, asıl mesele budur. Ben bakandım, eskiden sizin gibi muhtarlar yanıma geldiler. Benden istedikleri yeşil pasaporttu, o gün milletin oylarıyla seçilmiş, o seçilmiş olmanın saygısını gören muhtar, bugün bütün yetkileri elinden alınmış durumda. Vatandaşlar tarafından büyük oyla seçilmiş ve etkisiz hale getirilmiş millet temsilcisi durumuna gelmiştir. Çünkü Sayın Erdoğan ve arkadaşları seçilmişleri sevmiyor. Üzgünüm bunu söylemek zorundayım. Seçilmişi sevmiyor ve büyük oy alıp gelenide sevmiyor. Çünkü tek adam sistemini tercih ediyor. Onun için muhtarla başladı. Seçilmiş olanların arkasını boşaltılması muhtarlıklarla başladı. Bugün gelinen noktada, meclisin kıymeti kalmadı. Muhtarların elinden alınan yetkiler, meclis tarafından korunsaydı bugün bu durumda olmayacaktık. Vatandaş 2017’de bu sisteme oy vermeyecekti. Bunlar göz göre göre geldi" dedi.

“MUHTARLIK KURUMUNU GÜÇLENDİRMEK VE KURUMSALLAŞTIRMAK GEREKİR"
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Muhtarlık belki dünyada olmayan çok az olan bir yönetim şekli olarak, ülkemizde var. Çok eski bir makam. Bizim bu toprakların ve bizim örf adetlerimizin geliştirdiği bir sistemdir. Bu sistemi kaybetmek yerine, bugün demokrasinin bütün dünyada ihtiyaç olarak, yukarıya doğru tırmandığı bir ortamda, muhtarlık kurumunu güçlendirmek ve daha kurumsal hale getirmek konusunda süreci ortaya koymalıyız. Biz göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, İBB olarak çok sağlam bir diyalog ilişkiyi kurmak için özenli bir gayret gösterdik. Örneğin ben, hangi ilçeye gidersem gideyim, mahalledeki muhtarlarını davet ediyorum. İlçede bulunan Belediye Başkanının yanımızda olması, önemli bir unsur ise muhtarlarımızın bizimle beraber olması, bizi sahada güçlendiriyor. Önümüzde bir seçim var. Biz bu seçimde memleketin bütün demokrasi unsurlarını, hak ettiği yere taşıyacak örnek çalışmaları yaptık. Sizlere yürekten selamlarını iletmek istiyorum. 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konunun en büyük savunucusu olacağını buradan söylemek isterim" dedi.
 

Kaynak: dha