Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayını belirlemesiyle ilgili yol haritasını anlatan Ali Babacan, “Önce anayasa değişiklik paketini tamamlayacağız, ortak politikalar metnini oluşturacağız ve geçiş sürecinin yol haritasını belirleyeceğiz. Bu bahsettiğim çalışmalar bitmeden aday isimleri konuşulduğunda genelde adayların kimlikleri ve geçmişleri tartışılıyor. Halbuki biz ne yapacağımıza karar verdikten sonra, ülkenin sorunlarını çözmek için neler yapılacağıyla ilgili konuları bitirip ortaya koymadan adayı tartıştığımızda, kimlik ve geçmiş tartışılıyor. Bunlar oluşturulmadan ortak adayı belirlemeyeceğimizi söylemiştik, bu sıralamada devam ediyoruz. Toplumda adayımızın tartışıldığını görüyoruz, vatandaşlarımızın eğilimlerini değerlendireceğiz. Vatandaşların bu konuda tabii ki çok büyük merakı var. Ben bunu da çok sıhhatli buluyorum.” dedi.

Eğer isminde mutabık kalınırsa aday olabileceğini söyleyen Babacan “Bizim önceliğimiz altı genel başkanın oturduğu masanın içinden bir aday çıkması. Böylece kararlar daha hızlı alınacaktır. Dışarıdan bir ismin adaylığı söz konusu olduğunda, diğer ismin adapte olması zaman alacaktır ama Altılı Masa dışarıdan bir isimde anlaşırsa birkaç haftalık süreye daha ihtiyaç olur.” diye konuştu.

Babacan, bir taslak belgesi olduğunu ve yönetim modeli üzerinde büyük oranı mutabakat sağlandığını anlattı: “Bir taslak belgemiz var. Eylülde sessiz liderler turu yaptım, öneri listemizi sunduk liderlere. Bütün liderler kendi önerilerini getirdi. Yüzde 95 oranında bu yönetim modeli üzerinde mutabakat var. Henüz yüzde yüz mutabakata varılmadan içerikle ilgili bilgi vermeyi çok doğru bulmuyorum.”

“Ganimet mi paylaşıyoruz?”

Babacan, seçimden sonra Altılı Masa’nın yönetimdeki rolleri hakkında ise şunları söyledi: “Burada ‘Kim, hangi koltuğu kapacak?’ diye bir şey yok. Ganimet mi paylaşıyoruz?Biz beraber nasıl yöneteceğimizin modelini kuruyoruz. Başa çıktığımızda ben golcüyüm, hangi pozisyonda olursak olalım, hangi alanda olursak olalım gol atacağız.”

“Bu partilerin hepsi eşitler olarak Altılı Masa’ya oturdu”

Babacan, Altılı Masa’daki partilerin oy oranlarına göre ağırlığının olup olmadığını yönündeki tartışmalara şöyle cevap verdi:

“Seçimlerden önce hiçbir partinin seçimde yüzde kaç alacağını önden hesap ederek bir çalışma olmaz, öyle bir çalışmayla seçime gidilmez. Eğer öyle bir çalışmayla seçime gidilse o zaman her parti kendi yoluna. Bu partilerin hepsi eşitler olarak Altılı Masa’ya oturmuştur. Buna karşı olanlar varsa hemen söylesin, gereğini yapalım.”

“Bakanları beş yıl meşgul edecek ev ödevi var”

Kuruldukları ilk günden beri seçim sonrasına hazırlandıklarını vurgulayan Babacan, “Türkiye tarihinde bunu gibi bir çalışma yapılmadı. 22 tane eylem planımız var. Pazar günü bunların lansmanını yapacağız. Seçimlerden sonra seçilecek bakanları en az beş yıl meşgul edecek ev ödevi var” diye konuştu.

DEVA Partisi’nin Temel Haklar Eylem Planı

Temel Haklar Eylem Planı’yla ilgili konuşan Babacan, “Bu planda toplam 354 tane madde var. Bu maddelerin arasından üç tanesi tartışıldı. Diğer maddelerle ilgili görüşünüz var mı? Bu maddelerle ilgili ne diyorsunuz? Ses çok, çünkü sapasağlam çalışma. ‘Anayasadan ‘Türk’ ifadesini çıkarıyorlar’ diyorlar. Öyle bir şey yok. Eylem planlarımızda anayasanın ilk dört maddesinde değişiklik yaptığımız iddiaları yalan” dedi.

Anketlerin güvenilirliğine değinen DEVA Partisi lideri, “Biz Türkiye genelinde çok geniş araştırmalar yaptık. 100 kişiye soruyorsunuz, bunlardan sadece ikisi konuşuyor, konuşan iki kişiyle de anket yayınlıyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu.

Ortak aday tartışmaları

Altılı Masa’nın ortak adayı yeni görüşmeye başladığını belirten Babacan, şöyle devam etti: “Altılı Masa’daki partiler bile kendi içlerinde bu konuyu istişare etmeye yeni başladı. Altılı Masa’da hiçbir isimle ilgili bir tartışma bugüne kadar olmadı, ortak aday süreci yeni başlıyor. Dışarıdan görüşmeleri de ben aceleci görüyorum. Bizim adayımızın sadece altı partiden değil mümkün olduğunca çok partiden destek alması bu işin rasyonelitesinin gereğidir. Ben daha önce de söyledim. İktidar partisinin tabanından bile destek gelebilir ortak adaya.”

“Kendi logomuzla, kendi listemizle seçime gideceğiz”

Milletvekilliği seçimlerinde izleyecekleri stratejiyi de anlatan Babacan, bir komisyon kurduklarını belirtti:

“Bugünlerde isim vereceğiz bu komisyona. Buradaki nihai kararı konuşmak için erken. Altı parti 81 ilde ve seçim bölgesinde her biri ayrı ayrı kendi listesiyle girerse kaç milletvekili çıkacak ya da bir olursa kaç milletvekili çıkacak? Bilim ile siyasetin matematiği ayrı işliyor. O zaman bütün partilerin tek şemsiye altında seçime girmesi gerekiyor. O da olmaz, her parti kendi tabanına hitap etmeli. Dolayısıyla iyi planlamak gerekiyor. Bizim kontenjan derdimiz yok, kendi logomuzla seçime gideceğiz.”

“Biz hazırız”

“Altılı Masa’nın adayının iktidara gelmesi durumunda ekonominin kontrolü Ali Babacan’da olacak mı?” sorusuna cevap veren Babacan, 22 eylem planı hazırladıklarını hatırlattı: “22 eylem planı hükümetin tümüdür. ‘Babacan’ deyince akla hükümetin tümü akla geliyor. Bütün ülke yönetimi geliyor. Çünkü biz hazırız. Hep dediğimiz gibi ‘Hükümete ganimet gözüyle mi bakıyoruz, yoksa ülkeyi nasıl yöneteceğiz’ diye mi bakıyoruz? Biz her konuda dersini çalışmış bir parti olarak Altılı Masa’ya oturduk.”

“Ülkeyi normal yollarla yönetemeyenler, algı operasyonuyla yönetmeye çalışıyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel’in dün (12 Ocak) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve basın danışmanı Emin Şen hakkında yaptığı açıklamalarla ilgili de konuşan Babacan, “Özgür Bey, herkesin bildiği bir gerçeği kanıtlarla ortaya koymuş. Ülkeyi normal yollarla yönetemeyenler ancak propaganda makinasıyla ve sosyal medya trolleriyle, algı operasyonuyla yönetmeye çalışıyorlar.” dedi.

“Devlet her vatandaşın hayat tarzını olduğu gibi kabul etmeli”

Babacan izleyiciden gelen LGBTİ+’larla ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: “Devlet her vatandaşın hayat tarzını olduğu gibi kabul etmeli. Hayat tarzını korumak, başkalarının hayat tarzına müdahale edilmesini önlemek devletin en önemli görevi. Parti olarak duruşumuz bu. Biz, Altılı Masa’ya bir duruşumuzla oturduk.”

Editör: İlayda Şimşek