Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Aksaray'da yaptığı esnaf ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair yeni açıklamalarda bulundu. Babacan, "Altılı masayla birlikte 50+1’i değil, ilk turda açık farkı hedefliyoruz. Bunun yolu ortak adaydan geçiyor" dedi.

Babacan, Aksaray Sarıyahşi’de vatandaşlarla çay sohbetinde bir araya gelerek, sorularını yanıtladı. Ali Babacan, "Kurtarın artık bizi. Yeter yani, usandık artık. Senin döneminde ekonomimiz komple iyiydi. Toplama adamları getirip ekonominin başına koyuyorlar. Bu ülkenin ekonomisini senden başkası düzeltemez” diyen bir esnafa, "Bizim dönemimizde ekonomi niye iyiydi, biliyor musunuz? Bütün kurumlara biz dürüst ve ehil insanları getirdik, işin başına koyduk. İşi bilenlerle çalıştık. İstişare ettik. İşi bilenleri uzaklaştırdılar. Hukuk ve adalet düzelmeden ekonomi de düzelmez” diye cevap verdi.

İLK TURDA KAZANMAK İSTİYORSAK ÇÖZÜM ORTAK ADAY

Bir vatandaşın Cumhurbaşkanı adayı olup olmadığı yönündeki soru üzerine ilk hedeflerinin altı partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Çünkü ilk turda açık ara kazanmak istiyorsak, bu ancak partilerin işbirliğiyle yürür. 2018 seçiminde Sayın Erdoğan partilerle işbirliği yapmasaydı seçilemiyordu. Çünkü 50+1 gerekiyordu. Biz 50+1’i değil, açık farkı hedefliyoruz. İlk turda ve açık farkla kazanmak istiyorsak bunun yolu ortak adaydan geçiyor. Ortak aday konusunda henüz görüşmedik. Niyetimiz ortak aday belirleyebilmek. Ama ortak aday belirleyemezsek o konuda bir uzlaşma olmazsa, o zaman her partinin genel başkanı doğal bir cumhurbaşkanı adayıdır. Dolayısıyla eğer altılı masada uzlaşma olmazsa ben de DEVA Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayıyım. İşin tabiatı zaten böyle. Ama önceliğimiz mutabakat ve ortak adayın ilk turda açık ara kazanması.”

Editör: Yadigar Hanım