Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alparslan Kuytul, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir. Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır" şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Independent Türkçe'den Abdulhanik Günaydın'a konuşan  Kuytul, 'kendilerinin hükümet değil; sistem, rejim ile karşı karşıya olduklarını' ileri sürdü. 

"Birtakım uygulamaları nedeniyle hükümeti eleştiriyoruz. Ondan dolayı da karşı karşıyayız. Irak ve Suriye politikası, Türkiye'de PKK ile mücadele ederken yapılan birtakım haksızlıklar, hukuksuzluklar, şehirlerin basılması, evlere girilmesi, birçok insanın ölmesi gibi benzer konularda yapmış olduğumuz açıklamalar onları rahatsız ediyor" ifadesini kullanan Kuytul, ardından şunları kaydetti:

'TÜRKİYE'Yİ POLİS DEVLETİNE ÇEVİRDİLER'

Bazen derin devletten söz etmemiz onları rahatsız ediyor. Derin devlet 'La ilahe illallah' dememizden, AKP de yaptığımız eleştirilerden rahatsız oluyor. Devlet ve hükümet bize karşı birleşmiş durumda. Derin devlet İslami söylemimizden, hükümette kendilerine yaptığımız eleştirilerden rahatsız. Türkiye'yi polis devletine çevirdiler. Keşke insanlar yapılan müdahaleyi yakından görseydiler. Polislerin coplarla nasıl vurduklarını görebilseydiler. Aşırı derecede güç kullandılar."

Hukuk dışı gerekçelerle tutuklanan 8 arkadaşları için yürüyüş yapmak istediklerini ve valiliğin başvurularını kabul etmediklerini belirten Kuytul iktidardan bir uzlaşma teklifi gelip gelmediğiyle ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı: 

'UZLAŞIYA GİRMEYECEĞİMİZİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR'

"Onlarla bir uzlaşıya girmeyeceğimizi çok iyi biliyorlar. Yıllardır takip ediyorlar. Bir uzlaşı olamayacağını tahmin ediyorlar. Uzlaşı yok derken dinden taviz vermeyeceğimizi söylüyorum. Yoksa kitabımız bize 'Barış daha hayırlıdır' diyor. Biz bu kitabın talebeleriyiz ve kavgacı değiliz. Peygamber efendimiz 'Düşman ile karşılaşmayı temenni etmeyiniz ama karşılaşırsanız da sabrediniz' diye buyuruyor.

'SOYLU'NUN EMRİYLE YAPILDI'

Kimseye düşmanlık yapmadığımız gibi saldırgan da değiliz ancak onlara boyun eğmiyoruz. İşte onlar buna çıldırıyor. Önceki gün yapılanlar 'Size boyun eğdireceğiz' anlamı taşıyordu ve bunu Süleyman Soylu'nun emriyle yaptılar. 

'TAHRİK EDENİN ALLAH BELASINI VERSİN'

Durum kötüleşip siyasi, hukukçu ve insan hakları aktivistleri tepki gösterince Soylu, yapılanlar için 'Bu kadar olmamalıydı' manasına gelen tweet atmak zorunda kaldı. Tweetin başına da bizim tahrik ettiğimizi açıklamış. Tahrik edenin Allah belasını versin. Biz sadece yasal hakkımızı kullanmak istedik. Polis gelip olayları büyüttü ve yüzlerce kişiyi darp etti. Coplarla insanların kafalarına vurdular. Üzerimize o kadar gaz sıktılar ki öleceğimi zannettim. Ne gözümüzü açabildik ne de nefes alabildik. Şahsen 4 saat kendime gelmedim.

'BAŞVURU YAPTIĞIMIZ HALDE KABUL ETMEDİLER'

Arkadaşların yardımıyla kendimizi zar zor bir depoya attık. Sonra yaka paça bizi oradan da çıkardılar. Biz tahrik etmedik. Tamamen yasal bir zeminde yürüyüş yaparak basın açıklaması yapmak istedik. Başvuru yaptığımız halde kabul etmeyerek engel oldular."