Antalya'da 1964 yılında Belediye Başkanı Avni Tolunay'ın girişimiyle başlatılan Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 59'uncu kez perde açmaya hazırlanıyor.

1-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek etkinlikte Aspendos ve Perge salonlarında film gösterimlerinin yapıldığı Atatürk Kültür Merkezi her sene olduğu gibi bu yıl da festivalin merkezi konumunda olacak. 

Festivalin simgesi olan Venüs heykeli, kentin farklı noktalarına yerleştirildi. Festivalin afişinde son yıllarda kullanılan Yeşilçam yıldızları geleneği bu yıl da devam edecek. Bu yılki afişte, 1970'te düzenlenen festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan 'Ankara Ekspresi' filminin setinde çekilen Filiz Akın ve Ediz Hun'un fotoğrafı kullanılacak.

PANDEMİ NEDENİYLE 2 YILDIR YAPILAMAYAN KORTEJ BU YIL VAR

Festival, pandemi nedeniyle 2 senedir düzenlenemeyen, geleneksel kortej ile başlayacak. Kentte yaşayanların büyük heyecanla bekleyip takip ettiği usta sanatçıların katılımıyla düzenlenecek kortej, yarın saat 15.30'da Cam Piramit önünden başlayıp, 100'üncü Yıl, Güllük ve Atatürk caddelerini takip ederek Karaalioğlu Parkı'nda sona erecek.

Geleneksel kortejin ardından festivalin açılış ve ödül töreni kapalı spor salonunda, halka açık düzenlenecek. Kırmızı halı geçişinin saat 19.30'da başlayacağı gecede Perihan Savaş ve Erkan Can'a Onur Ödülü, Zerrin Tekindor'a Başarı Ödülü verilecek.

Aynı akşam Mustafa Sandal salonda konser verecek. Kapanış ve festivalin en iyilerinin açıklanacağı ödül töreni 8 Ekim Cumartesi saat 20.30'da aynı spor salonunda halka açık gerçekleştirilecek.

JÜRİDE USTA İSİMLER YER ALIYOR
Festivalin başkanlığını bu yıl Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, film forum moderatörlüğünü ise oyuncu Damla Sönmez yapacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri başkanlığını yönetmen ve senarist Yeşim Ustaoğlu üstlenirken, jüri üyeleri oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen ve senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, şair Haydar Ergülen, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak olacak.

Editör: Yadigar Hanım