İSTANBUL, (DHA)- İSTEK Okulları’nın ISTECH Robotics Society #5993 takımı, 25-26 Mart tarihlerinde gerçekleşen FIRST Robotic Competition’dan, en prestijli ödül olan FIRST IMPACT’i kazanarak şampiyon oldu.

FIRST Robotic Competition - San Diego Regional’a Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Çin, Tayvan ve İsviçre’den toplam 53 takım katıldı. ISTECH Robotics Society #5993, en prestijli ödül kabul edilen FIRST IMPACT’i kazanarak, uluslararası arenada şampiyonluğa imza attı. Takım, bu sonuçla Houston’da gerçekleşecek Dünya Şampiyonası FRC Championship’e katılmaya hak kazandı.

İSTEK Okulları Bilişim ve Teknoloji Koordinatörü Serkan Aydın ise kazandıkları başarıyla ve yarışma süreciyle ilgili, “Bu ödülde geçmişten bugüne bu takımın bir parçası olan tüm öğrencilerimizin emeği ve özverisi var. Aylarca süren hazırlık süreci sonucu alınmış gibi dursa da aslında bu ödül takımın kurulduğu 2015 yılından beri ortaya konan emeğin karşılığı olan bir ödül. Bu ödülü ABD San Diego’da almak, bayrağımızı orada gururla dalgalandırmak ve öğrencilerimizin bilim, teknoloji ve mühendislik becerilerini muhteşem bir şekilde harmanlamalarının şampiyonluk ile taçlandırılmasını görmek paha biçilemez bir histi. Bizlere bu gururu yaşatan geleceğimizin umudu öğrencilerimize teşekkür ediyor, hayatları boyunca bilimin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında yürüyecek öğrencilerimizle ayrı ayrı gurur duyuyorum” diye konuştu.

“HAYALİMİZDEKİ ÖDÜLE ULAŞTIK”

11 FLA sınıf öğrencisi Ali Emir Karaman, yarışmaya hazırlanma ve ödülü kazanma deneyimini şöyle anlattı:

“Bu sezona, yıllardır hayalini kurduğumuz bu ödülü alma hevesiyle başladık. FIRST Impact ödülünü alabilme yolundaki ilk adım olan makale yazma sürecinde takımca bu hayali gerçekleştirmek adına çok çalıştık. Makalemizde takım yapımızı, yaptığımız sosyal sorumluluk projelerini ve STEAM’i yayma konusundaki çalışmalarımızı anlattık. Makaleyle beraber ödüle başvurmanın heyecanından sonra turnuva sırasında gerçekleşen ödül sunumu için hazırlıklara başladık. Birçok provadan sonra sunumumuzun da iyi geçmesiyle umudumuz daha da arttı. En prestijli şampiyona ödülü olan FIRST Impact, ödül töreninin sonunda açıklandığından, almak için tüm sezon boyunca takımca emek harcadığımız ödülümüzü beklerken hissettiğimiz heyecan içimize sığmıyordu diyebilirim. Hepimizin kalbinden geçen o ödülün sahibi olduğumuz açıklandığında gözlerimizden akan mutluluk yaşları paha biçilemezdi. Sonucunda hayalimizdeki ödüle ulaştığımız bu yolda bize destek olan ve yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ederiz.”

Karaman, “Uluslararası bir yarışmada ülkemizin bayrağını gururla dalgalandırıp, marşımızı var gücümüzle okuduğumuz bir yarışmada alabileceğimiz en prestijli ödülü aldık. Bu ödül, bize inanan destekçilerimiz, özveri ile çalışan takım üyelerimizin, elinden geleni ardına koymayan mentorlarınızın yardımı ile alınmış bir ödüldü. Ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için çok mutluyuz. Elde ettiğimiz bu büyük başarı bize ve gelecek üyelerimize büyük bir ilham kaynağı olup ülkemizi uluslararası boyutta gururlandırmaya devam edeceğimize olan inancımız tam” dedi.

“ROBOTUMUZU YAPARKEN ARŞİMET’İN SÖZÜNDEN YOLA ÇIKTIK”

10 F sınıf öğrencisi Tuna Topaloğlu ise yaptıkları robotu şöyle anlattı:

“Robotumuzu yaparken basitlik, mühendislik, kullanışlı olması ve hafiflikten yola çıkarak yaparız. Bu yıl 3 grup halinde 3 farklı varyantta 3 robota çalıştık. İlk iki robotta ağırlıkla ilgili sorunlar yaşadığımız için üçüncü robotta özellikle hafifliğe özen gösterdik. Bunun için endüstriyel olarak kesilip içi boşaltılan sac levhalar kullandık. Bu fikir de karar kılmamızın bir diğer nedeni ise Arşimet’in “Bana bir kaldıraç verin dünyayı yerinden oynatayım.” sözünden yola çıkarak kaldıracın destek noktasını hareket ettirirsek ne olurdu diye düşündük ve çizim sürecine başladık. Bu sene hafifliğimize ve ağırlık merkeziyle stabilitemize çok çalıştık. Ağırlık merkezimizi aşağıda ve ortada tutmaya özen gösterdik. Montaj ve testlerinden sonra çizdiğimiz robot sonucunda verilen tüm görevleri yapabiliyoruz. Robot fikrinin ortaya çıkışından son vidayı sıkana kadar geçirdiğimiz haftaların bana ve takıma kattıkları paha biçilemez. Bu takımın bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum ve hayatım boyunca gurur duyacağım.”

FIRST IMPACT ÖDÜLÜ NEDİR?

FIRST Impact Ödülü FIRST‘ün en prestijli ödülüdür ve diğer takımların örnek alabileceği bir modeli en iyi temsil eden ve FIRST‘ün misyonunu en iyi şekilde somutlaştıran takımı onurlandırır. Bu ödül, FIRST Robotics Competition’ın ana odağını, bilim ve teknolojiye daha fazla saygı ve onur duyulmasını sağlayacak şekilde kültürü dönüştürme ve gençliği bilim ve teknoloji liderleri olmaya teşvik etme nihai hedefi üzerinde tutmak için oluşturulmuştur. FIRST Impact Ödülü için yarışan takımların sezon boyunca oyunun zorluklarına uygun bir robot inşa etmiş olmaları beklenmektedir. Jüri, sadece robot tasarımı ve yapımı döneminden farklı olarak, takımların ortak bir hedef doğrultusunda birlikte çalışan insanların deneyimine odaklanır.

 

Kaynak: dha